کد خبر: ۵۵ |
۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
| |

خورشید پایین کشیده شد!

چین راکتور همجوشی هسته ای را آزمایش کرده که می تواند 10 برابر داغ تر از هسته خورشید باشد، این ادعا صحت دارد؟

اخبار جدیدی در چند روز گذشته منتشر شده مبنی بر این که چین راکتور همجوشی هسته‌ای یا همان «خورشید مصنوعی» را با نام «توکامکHL-2M» ساخته و برای اولین بار آن را روشن کرده و توانسته به دمایی حدود 10 برابر بیشتر از دمای خورشید دست پیدا کند. به گزارش راشاتودی، راکتور توکامک HL-2M که برای شبیه سازی واکنش های طبیعی در خورشید با استفاده از سوخت هیدروژن و دوتریم ساخته شده، بزرگ ترین و پیشرفته ترین دستگاه تحقیق تجربی همجوشی هسته ای چین است. گفته می شود این راکتور انقلابی در نحوه تولید و مصرف انرژی ایجاد خواهد کرد.

خورشید پایین کشیده شد!

ساختار خورشید مصنوعی

این خورشید مینیاتوری دارای میدان الکترومغناطیسی است و توانایی پرتاب ذرات یونیزه را دارد. این وسیله آلومینیومی میلیون ها مرتبه از خورشید واقعی کوچک تر است و با تنها ۳ متر عرض، شبیه توپی است که سیم های مختلف به آن متصل شده. دانشمندان این خورشید کوچک را «توپ بزرگ قرمز» نام گذاری کرده اند. در مرکز این وسیله یک آهن ربا برای شبیه سازی میدان مغناطیسی خورشید قرار گرفته است. دانشمندان با تزریق هلیوم به آن، گاز درونی را یونیزه و به پلاسما تبدیل می کنند.

 

کارایی خورشید مصنوعی

اصلی ترین مزیت ساخت خورشید مصنوعی، توان فوق العاده آن برای تبدیل هیدروژن به انرژی سبز و پاک است. انرژی سبزی که زمین را از آلودگی های ناشی از سوخت های فعلی عاری و مشکل کمبود منابع انرژی را برطرف می سازد. گفته می شود این راکتور می تواند انرژی مورد نیاز دو میلیون خانوار را تامین کند و هیچ زباله رادیواکتیوی هم از خود به جا نمی گذارد. همچنین همجوشی هسته‌ای توسط آب دریا و لیتیوم تامین می‌شود که در زمین فراوان است پس برای تامین سوخت مورد نیاز راکتور هم مشکلی به وجود نمی آید.

تاریخچه و هزینه ساخت خورشید مصنوعی

«ایرنا» درباره طرح ساخت این خورشید مصنوعی نوشته که از سال ۲۰۱۶ و با حضور ۳۵ کشور آغاز شده است. این طرح تاکنون با پنج سال تاخیر رو به رو شده و بودجه اولیه آن هم تا سه برابر افزایش داشته و به بیش از ۲۰ میلیارد یورو رسیده است. البته برخی رسانه ها مدعی شده اند طرح مونتاژ کوره قرار است تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد و انتظار می‌رود نتایج اولیه این طرح اواخر سال ۲۰۲۵ و اوایل ۲۰۲۶ مشخص شود.

پیش از این هم دانشمندان اروپایی در آلمان به دمایی بالاتر از 100 میلیون درجه رسیده‌ بودند اما به دلیل احتمال ذوب‌شدگی نتوانستند مدت زیادی آن دما را حفظ کنند. کاربری نوشت: «وقتی این پروژه را می بینم می فهمم چقدر انرژی هسته ای می تونه کاربردی و مفید باشه.»

خراسان

 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰