کد خبر: ۴۲۴ |
۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲
| |

ریزش مو در دوران کرونا و درمان آن

ریزش مو از مشکلاتی است که در صد زیادی از مردان و زنان با آن روبرو می شوند. علت های مختلفی می تواند باعث کم پشت شدن و ریزش در موی افراد شود. اگر دچار ریزش مو هستید دانستن علت ریزش موی شما اولین مرحله برای شروع درمان این مشکل است اگر چند تار مو هنگام شانه کردن موهایتان با حمام کردن مشاهده کردید جای نگرانی نیست و یا اگر گاهی اوقات و در بعضی فصل ها مقدار ریزش موی بیشتری احساس کردید، باز هم نباید نگران شوید. نگرانی درست زمانی است که ریزش مو بصرت دسته ای و یا توده ی زیادی از مو اتفاق می افتد. بدلیل اینکه شما هرروز خودتان را در آینه می بینید سخت است که متوجه تغییرات مو مثل خالی شدن یا نازک شدن مو ها شوید. از دست دادن مو در آقایان به عوامل مختلفی وابسته است. البته باید قبل از معالجه ریزش مو، خودتان را همانطور که هستید بپذیرید. ولی نکات مهمی وجود دارد که برای شناسایی علائم زود هنگام ریزش مو باید دانست . این مسئله کمک می کند که زودتر و درست تر به معالجه بپردازید.

روز ایران :دکتر آزاده گودرزی، متخصص پوست و مو در گفت و گو با رادیو سلامت به علت‌های ریزش مو اشاره کرد و گفت: ریزش مو گاهی به دلایل ارثی و هورمونی است به خصوص در آقایان که شایع‌تر است. در طول زمان، افراد حجم موهایشان کم می‌شود و اصطلاحا کف سرشون خالی می‌شود که  هم در خانم‌ها هم در مردان، این اتفاق می‌افتد. به خصوص بانوانی که ریزش‌های ارثی یا هورمونی مو دارند آزمایش‌هایی انجام می‌دهند تا متخصص بداند تنبلی تخمدان یا سطح هورمون مردانه در آن‌ها بالاتر است یا خیر؟ سپس برحسب شرایط، زمینه و شدت ریزش مو، درمان برایشان شروع می‌شود.
وی ادامه داد: نوع دیگری از ریزش مو که خیلی شایع‌تر است به این صورت است که مو  از لحاظ حجم خوب است؛ اما دوره‌هایی موهایشان به شدت ریزش پیدا می‌کند و فراتر از حالت عادی همیشگی است. این موضوع افراد را نگران می‌کند. همه‌ی افراد در دوران هایی، این ریزش مو را تجربه می‌کنند مثلا بعد از زایمان؛ یا افرادی هستند که به دنبال کاهش وزن یا استرس و اضطرابی، به فاصله چند روز بعد از استرس، دچار ریزش مو می‌شوند. حتی در کرونا هم بعد از بیماری یا بعد از واکسن هم افرادی این ریزش مو را تجربه کردند. برای درمان آن آزمایشاتی انجام دادیم تا علت‌های دیگر مثل تیرویید یا کمبود ویتامین‌ها در ریزش مو تاثیرگذار است یا خیر؟

گودرزی در ادامه بیان کرد: اگر فرد موهایش را نشسته باشد، روی یک ملحفه سفید موهایش را برس کند، اگر در بیست دقیقه، بیش از صد تار مو بریزد، ریزش موی آن فرد طبیعی نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که استرس در ریزش مو تاثیر دارد؟ گفت: هم استرس جسمی و هم استرس روحی، بر ریزش مو تاثیر دارد. حتی خیلی از دارو‌ها هم باعث ریزش مو می‌شوند و عوامل متعددی دارد. البته برای تشخیص علت ریزش مو باید معاینه انجام شود، چون علت‌های خیلی زیادی دارد.

متخصص پوست و مو در ادامه بیان کرد: در افرادی که شیمی درمانی انجام می‌دهند. خیلی مواقع، دارو‌ها باعث می‌شود مو‌ها به حجم قبلی برنگردند و دارو‌هایی را می‌توان استفاده کرد تا روند ریزش را کم‌تر کرد و حجم مو‌ها را بهتر کرد ولی بعضی از دارو‌ها برای کسانی که سرطان داشتند به خصوص سرطان سینه مجاز نیست که استفاده شود؛ پس باید با بررسی‌های دقیق تری شروع شود چرا که ایمنی افراد برای ما از حجم موهایشان مهم‌تر است و خیلی کار‌ها می‌شود برایشان کرد تا درمان شوند.

گودرزی در پایان اظهار کرد:  مو زمانی که خشک نیست انرژی بیشتری نیاز است تا باز شود؛ بنابراین ما توصیه می‌کنیم که مو‌های گره خورده و خیس را نباید شانه کرد.

باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰