کد خبر: ۳۹۸ |
۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
| |

اگر با معده خالی قهوه بخوریم چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از افراد اول صبح از نوشیدن قهوه لذت می‌برند. با این حال، برخی از افراد ادعا می‌کنند مصرف آن با معده خالی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

 بسیاری از افراد اول صبح از نوشیدن قهوه لذت می‌برند. با این حال، برخی از افراد ادعا می‌کنند مصرف آن با معده خالی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند. در عین حال، اگر هنگام نوشیدن قهوه با معده خالی دچار مشکلات گوارشی می‌شوید سعی کنید آن را همراه صبحانه میل کنید.

 

 
اگر با معده خالی قهوه بخوریم چه اتفاقی می‌افتد؟

نوشیدن قهوه به قدری محبوب است که سطح مصرف آن بعد از آب در بعضی از کشورها در رتبه دوم قرار دارد. کافئین موجود در قهوه علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند احساس خستگی و هوشیاری کمتری داشته باشید باعث بهبود خلق و خو، عملکرد مغز و فیزیکی شما می‌شود، همچنین ممکن است باعث کاهش وزن و محافظت در برابر بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، آلزایمر و بیماری های قلبی شود.

نوشیدن قهوه به قدری محبوب است که سطح مصرف آن بعد از آب در بعضی از کشورها در رتبه دوم قرار دارد.

کافئین موجود در قهوه علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند احساس خستگی کمتری داشته باشید باعث بهبود خلق و خو، عملکرد مغز و فیزیکی شما می‌شود، همچنین ممکن است باعث کاهش وزن و محافظت در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، آلزایمر و بیماری‌های قلبی شود.

آیا نوشیدن قهوه با معده خالی باعث مشکلات گوارشی می‌شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد تلخی قهوه ممکن است تولید اسید معده را تحریک کند به همین ترتیب بسیاری از مردم معتقدند قهوه معده شما را تحریک می‌کند، علائم اختلالات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر را بدتر می‌کند و باعث سوزش معده، زخم، حالت تهوع، ریفلاکس اسید و سوءهاضمه می‌شود.

برخی پیشنهاد می‌کنند نوشیدن قهوه با معده خالی به ویژه مضر است زیرا هیچ ماده غذایی دیگری وجود ندارد که از آسیب دیدن اسید به پوشش معده جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات نتوانست ارتباط قاطعی بین قهوه و مشکلات گوارشی پیدا کند صرف نظر از اینکه آن را با معده خالی می‌نوشید. در حالی که گروه کوچکی از افراد نسبت به قهوه بسیار حساس هستند و به طور منظم دچار دل درد، استفراغ یا سوءهاضمه می‌شوند فرکانس و شدت این علائم بدون توجه به نوشیدن آن با معده خالی یا همراه غذا ثابت می‌ماند.

هنوز هم مهم است که به نحوه پاسخ بدن توجه کنید. اگر بعد از نوشیدن قهوه با معده خالی مشکلات گوارشی را تجربه کردید، اما هنگام نوشیدن آن به همراه وعده غذایی مشکلی پیدا نکردید مصرف خود را متناسب با آن تنظیم کنید.

آیا نوشیدن قهوه با معده خالی سطح هورمون استرس را افزایش می‌دهد؟

بحث رایج دیگر این است که نوشیدن قهوه با معده خالی ممکن است سطح هورمون استرس کورتیزول را افزایش دهد. کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود و به تنظیم متابولیسم، فشار خون و سطح قند شما ایجاد می‌شود.

سایر عوارض جانبی بالقوه نوشیدن قهوه با معده خالی

قهوه ممکن است عوارض جانبی منفی نیز داشته باشد صرف نظر از اینکه آن را با معده خالی می‌نوشید. به عنوان نمونه کافئین می‌تواند اعتیاد آور باشد و ژنتیک برخی از افراد ممکن است آنها را نسبت به آن حساس کند. به این دلیل که مصرف منظم قهوه می‌تواند شیمی‌مغز شما را تغییر دهد و برای تولید همان اثرات به تدریج به مقدار بیشتری کافئین نیاز دارد.

نوشیدن مقادیر بیش از حد قهوه ممکن است منجر به اضطراب، بی قراری، تپش قلب و وخیم تر شدن حملات وحشت شود. حتی ممکن است در برخی افراد به سردرد، میگرن و فشار خون بالا منجر شود به همین دلیل اغلب متخصصان موافقند باید میزان کافئین خود را حدود ۴۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهید. از آنجا که اثرات آن در بزرگسالان می‌تواند تا ۷ ساعت طول بکشد، همچنین قهوه می‌تواند خواب شما را مختل کند به ویژه اگر آن را اواخر روز بنوشید.

به زنان باردار توصیه می‌شود مصرف قهوه خود را به یک تا ۲ فنجان در روز محدود کنند. به خاطر داشته باشید به نظر نمی‌رسد نوشیدن قهوه با معده خالی بر قدرت یا فراوانی این اثرات تاثیر بگذارد.

بسیاری از مردم صبح قبل از خوردن صبحانه از نوشیدن قهوه لذت می‌برند. با وجود افسانه های پایدار شواهد علمی‌ اندکی نشان می‌دهد نوشیدن آن با معده خالی مضر باشد. در عوض، بدون توجه به نحوه مصرف تاثیرات مشابهی روی بدن شما می‌گذارد. در عین حال، اگر هنگام نوشیدن قهوه با معده خالی دچار مشکلات گوارشی می‌شوید سعی کنید آن را همراه صبحانه میل کنید.

فرارو

 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰