کد خبر: ۳۹۵ |
۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵
| |

چند وقت یکبار باید موهای خود را بشویید؟

اگر به طور منظم بر اثر ورزش عرق می‌کنید نیازی نیست هر بار موهای خود را شامپو کنید مگر این که رشد بیش از حد باکتری وجود داشته باشد یا مو یا پوست سر شما بوی بدی ایجاد کند. در صورت تمایل می‌توانید آن را با آب بشویید.

انتشار گزارشی تازه در مورد شناسایی یک ماده شیمایی سرطان‌زا در برخی از شامپوهای خشک (محصولی است که بدون نیاز به شست و شو چربی و آلودگی موها را از بین می‌برد) ممکن است باعث شود که در روال مراقبت از مو خود تجدید نظر کنید. با این وجود، متخصصان می‌گویند که یک پاسخ یکسان برای این که چند وقت یکبار باید موهای خود را بشویید یا اینکه برای حفظ آن در روزهای تعطیل چه کاری می‌توانید انجام دهید وجود ندارد.

 

چند وقت یکبار باید موهای خود را بشویید؟

به نقل از سی ان ان، دکتر «آنتونی روسی» دستیار متخصص پوست در مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ در شهر نیویورک و یکی از اعضای انجمن آکادمی پوست آمریکا می‌گوید: «بعضی از افراد تنها فکر می‌کنند که باید موهای خود را هر روز بشویند وگرنه موهایشان بسیار چرب خواهد شد. این در حالیست که اگر به خود فرصت بدهند ممکن است ببینند که در واقع آن پوست سر یا موهای چرب را ندارند. از طرف دیگر، آنان ممکن است نتوانند طولانی شدن فواصل بین دوره‌های شست و شوی موهای‌شان را تحمل کنند زیرا احساس می‌کنند که پوست سرشان بسیار چرب می‌شود».

اینکه چقدر باید موهای‌تان را تمیز کنید به عوامل متعددی از جمله نوع و مدل مو، میزان چربی پوست سر و میزان فعالیت شما بستگی دارد. «روسی» می‌گوید: «شستشوی زیاد موها را خشک و کدر می‌کند در حالی که تجمع چربی ناشی از عدم شستشوی کافی نیز می‌تواند منجر به ایجاد بوی بد و پوسته پوسته شدن موها شود».

در ادامه نحوه تشخیص این که چه چیزی برای شما مفید است ذکر می‌شود:

زمان شستشو

دکتر روسی به طور کلی به بیماران‌اش می‌گوید که باید موهای خود را یک یا دو بار در هفته بشویند. او می‌گوید: «با این وجود، اگر درمان‌های شیمیایی داشته‌اید که می‌تواند موهای شما را خشک‌تر کند مانند استفاده از سفیدکننده، خشک کننده یا نرم کننده ممکن است بخواهید موهای‌تان را کم‌تر از یک بار در هفته بشوئید تا از شکستن یا شکننده شدن موها یا موخوره شدن موها (دوشاخه شدن انتهای مو) جلوگیری کنید. بر اساس داده‌های وب سایت انجمن پوست امریکا اگر پوست سر شما بسیار چرب است ممکن است لازم باشد آن را یک بار در روز بشویید. سن شما نیز می‌تواند عاملی تعیین کننده در این باره باشد.

در دوران بلوغ ما افزایش هورمون را تجربه می‌کنیم و بنابراین، غدد چربی می‌توانند بزرگ شوند. روسی می‌گوید: «بدین خاطر است که افراد در دوران نوجوانی دچار آکنه می‌شوند. او می‌افزاید کودکان ممکن است در سنین بلوغ پوست سر چرب‌تری را تجربه کنند بنابراین شستن موهای‌شان بیش‌تر می‌تواند مفید باشد.»

طبق گفته انجمن پوست امریکا پوست سر ما با افزایش سن چربی کمتری تولید می‌کند. انجمن پوست امریکا اشاره می‌کند اگر موهایی مجعد یا فرفری داشته باشید ممکن است بیش‌تر در معرض خشک شدن یا شکستن مو قرار داشته باشید. شستن بیش از حد چنین مویی می‌توانند این امر را تشدید کند. بنابراین، موهای ضخیم و مجعد معمولا نیازی به شستن روزانه یا حتی هفتگی ندارند.

با این وجود، برای سالم و تمیز ماندن پوست سر و موهای‌تان باید دست کم دو تا سه هفته آن را بشویید.

در بین شستشوها چه باید کرد؟

مراقبت از مو و پوست سر تنها در حمام انجام نمی‌شود. در بین شستشوها می‌توانید کارهای خاصی را برای حفظ تمیزی و ظاهر آن انجام دهید و از آن در برابر آسیب محافظت کنید.

رعایت بهداشت پوست سر مهم است. درست مانند بهداشت ریش که شما می‌خواهید از پوست زیر آن مراقبت کنید. به آن رسیدگی کنید و موهای خود را شانه کنید چرا که باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست می‌شود.

هم چنین، ماساژ دادن پوست سر واقعا به شل شدن مواد زائد نیز کمک می‌کند. بنابراین لزوما لازم نیست پوست سر را با شامپو بشویید اما تمیز نگه داشتن آن بسیار مفید است. هم چنین، شما می‌توانید از موادی مانند نرم کننده یا روغن‌های پوست سر استفاده کنید که به تغذیه و مرطوب کردن پوست سر کمک می‌کنند.

روسی می‌افزاید: «اگر به طور منظم بر اثر ورزش عرق می‌کنید نیازی نیست هر بار موهای خود را شامپو کنید مگر این که رشد بیش از حد باکتری وجود داشته باشد یا مو یا پوست سر شما بوی بدی ایجاد کند. در صورت تمایل می‌توانید آن را با آب بشویید».

روسی می‌گوید که اکثر شامپوهای خشک برای مو بی‌خطر در نظر گرفته شده‌اند اما اغلب به این استدلال اعتماد نکنید. او می‌افزاید: «اگر موهای‌تان فوق العاده چرب است استفاده از شامپوهای خشک در حد کم مشکلی ندارد».

او می‌افزاید: «اگر متوجه چربی اضافی در اطراف خط موی خود شدید می‌توانید آن را با کاغذهای لکه دار آرایشی پاک کنید».

اگر در استخر شنا کنید و موهای خود را در معرض آب قرار دهید کلر می‌تواند آن را خشک و شکننده کند. انجمن پوست آمریکا توصیه می‌کند که با خیس کردن و نرم کردن موهای خود پیش از شنا کردن و با پوشیدن کلاه شنای نرم و بلافاصله پس از آن و جایگزینی هرگونه رطوبت از دست رفته با استفاده از شامپو و نرم کننده عمیق که مخصوص شناگران است می‌توانید از موهای‌تان محافظت کنید.

روسی می‌گوید: «اگر مشکلات دائمی با پوست سر یا موهای خود مانند شوره سر، ریزش مو یا موهای شکننده را تجربه می‌کنید باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید چرا که تخصص او درمان این موارد است».

فرارو

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰