کد خبر: ۱۹۲ |
۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
| |

نکاتی که باید برای رانندگی در زمستان رعایت کرد

هر ساله با بارش برف و باران در جاده‌های کشور شاهد تصادفات متعددی هستیم که به دلیل بی احتیاطی رانندگان صورت می‌گیرد.

روز ایران: به گزارشباشگاه خبرنگاران جوان، هرساله بار بارش برف و باران شاهد تصادفات متعددی در جاده‌های کشور هستیم که تعدادی از آن‌ها به دلیل بی توجهی و کم احتیاطی رانندگان است. بنابراین نیاز است تا رانندگان به نکات ایمنی در رانندگی زمستان توجه داشته باشند.

در اولین قدم اگر قصد سفر در فصل زمستان را دارید وسیله نقلیه خود را مجهز به تجهیزاتی نظیر لاستیک یخ‌شکن، زنجیر چرخ، طناب نایلونی، سیم آهنی، جعبه‌ابزار، لاستیک زاپاس، مثلث احتیاط، تلمبه باد، مایع پنچری، سیم و تسمه بکسل، سیم سیار، بیلچه، آب و ضد یخ، محلول شیشه‌شور، تیغه شیشه پاکن، چراغ‌قوه، تسمه‌پروانه، شلنگ بخاری، بست اضافه شلنگ، پتو، مواد خوراکی (کنسرو، آب، خرما و نان)، خاموش‌کننده حریق و کیف کمک‌های اولیه کنید و از سفر‌های غیرضروری خودداری کنید.

در قدم دوم دیگران را از برنامه حرکت و مقصد خود مطلع و اخبار وضع آب و هوای مسیر‌های درحرکت را پیگیری کنید و از ضدیخ به‌اندازه کافی استفاده کنید.

همچنین از ترموستات، برف پاکن ها، وجود مایع شستشو، حجم و وزن روغن‌های مورد استفاده در وسیله نقلیه، وجود مایع شستشو، روغن موتور و روغن ترمز وسیله نقلیه، کنترل فشار تایرها، چراغ‌های روشنایی، ترمز و هشداردهنده، سیستم گرمایش و بخاری وسیله نقلیه از عملکرد صحیح آنان اطمینان حاصل کنید.

در قدم بعدی باک مخزن سوخت وسیله نقلیه خود را پر و از زنجیر چرخ و لاستیک‌های یخ شکن استفاده کنید و در جاده‌ها با سرعت حداکثر ۳۰ کیلومتر رانندگی و از رانندگی در جاده‌های پردست‌انداز خودداری کنید.

به هنگام رانندگی از وسیله نقلیه جلویی فاصله مناسبی را برای جلوگیری از تصادف حفظ کنید. در زمان بارندگی، یخ زدگی جاده و بارش برف، باید فاصله بیشتری از وسیله نقلیه جلویی بگیرید، زیرا سطح جاده، لغزنده و به علت عدم اصطکاک و درگیری چرخ‌ها با سطح جاده، متوقف کردن وسیله نقلیه مشکل‌تر است و به مسافتی چند برابر جاده خشک نیاز دارد.

از  تنهایی رانندگی کردن  خودداری و از مسیر‌های اصلی تردد کنید. همچنین از رانندگی درراه‌های میانبر و در شب خودداری کنید، از ورود به مسیر‌های پر برف و تمیز نشده بپرهیزید، هنگام بارش شدید چراغ‌های کوچک وسیله نقلیه را حتماً روشن کنید.

اگر در شرایط کولاک در داخل وسیله نقلیه گیر کردید، هرگز از وسیله نقلیه خارج نشوید. مگر آنکه در آن حوالی ساختمانی برای پناه گرفتن باشد که به خاطر بارش برف، ممکن است فاصله‌ها واقعی به نظر نیایند. هر چه پوشاک و پتو در صندوق‌عقب دارید به داخل وسیله نقلیه بیاورید و برای درخواست کمک با شماره ۱۱۲ تماس بگیرید؛ پس از تماس با مراکز امدادی تا رسیدن کمک‌های امدادی لازم داخل وسیله نقلیه بمانید و هر یک ساعت ۱۰ دقیقه موتور و بخاری را روشن کنید.

 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰