کد خبر: ۱۶۵۵ |
۱۳ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰
| |

برفک دهان چیست؟ علائم و درمان پزشکی و دارویی آن

برفک دهان در نوزاد و بزرگسال میتواند رخ دهد. عامل برفک دهان قارچ کاندیدا آلبیکنس است. نقص ایمنی از عواملی بروز برفک دهان در نوزاد و بزرگسال است. درمان خانگی برفک دهان بزرگسالان با شستشو دهان با گرم و محلول رقیق سرکه و ماست پروبیوتیک و دیگر روش هایی که در ادامه این مقاله از سایت روز ایران بیان می شود.

برفک دهان چیست؟ علائم و درمان پزشکی و دارویی آن

 

برفک دهان یک بیماری ناشی از قارچ کاندیدا آلبیکنس که یک مخمراست ایجاد میشود. به بیماری برفک دهان ، کاندیدیازیس دهان، کاندیدیاز اوروفارنکس یا برفک نیز میگویند.

 بیماری برفک دهان اغلب در دهان نوزادان و کودکان خردسال ظاهر می شود ولی بزرگسالان نیز به بیماری برفک دهان مبتلا می شوند. بیماری برفک اغلب یک بیماری خطرناک و نگران کننده نیست، و می تواند از نوزادان به مادران شیرده منتقل شود.

اغلب مقدار کمی قارچ در دهان افراد زندگی می کند. از سوی دیگر، قارچ ممکن است در برخی موارد به سرعت رشد کند، که ممکن است منجر به عفونت قارچی شود. در ادامه این مقاله از سایت روز ایران به علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان برفک دهان در نوزاد و بزرگسال به روش های خانگی و دارویی می پردازیم.

شرایطی که به عنوان برفک دهان شناخته می شود زمانی رخ می دهد که عفونت مخمری از این نوع در داخل دهان فرد ایجاد شود. 

برفک دهان معمولی ترین نوع آن است. نوزادان و افراد مسن که اغلب سیستم ایمنی ضعیفی دارند، منبع مورد اعتماد هستند. با این حال، می تواند خود را در هر سنی نشان دهد.

 

چگونه فرد مبتلا به برفک دهان می شود؟

علائم و نشانه های برفک دهان در نوزادان و بزرگسالان

کاندیدا آلبیکنس نام قارچی است که عامل بیماری برفک است. کاندیدا آلبیکنس عامل ایجاد انواع عفونت های قارچی دیگر، از جمله عفونت هایی که در مجرای واژن ظاهر می شوند نیز است. عامل برفک دهان به طور پیوسته در محیط وجود دارد و نمیتوان آن را به طور دائمی ریشه کن کرد، شاید مقدار کمی از آن ممکن است در حال حاضر در روی بدن شما پیدا شود. این مقادیر کم به هیچ وجه مشکلی ایجاد نمی کند.

به هر دلیلی، زمانی که باکتری های طبیعی در دهان از تعادل خارج می شوند، قارچ پتانسیل تبدیل شدن به برفک دهان را دارد. دهان شما به محیطی ایده آل برای رشد قارچ کاندیدا آلبیکنس تبدیل می شود که خطر عفونت را افزایش می دهد.

 

علت بروز برفک دهان در نوزاد و بزرگسالان

چند مورد از عواملی که باعث بروز برفک دهان در نوزادان وبزرگسالان میشود:

 • مصرف آنتی بیوتیک
 • شیمی درمانی
 • دیابت 
 • نقص سیستم ایمنی
 •  HIV
 • استفاده از کورتیکواستروئیدها

علائم برفک دهان

علائم برفک دهان در کودکان و بزرگسالان

در شروع، علائم برفک دهان ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد. تظاهرات بالینی ممکن است شامل علائم و نشانه های زیر باشد:

وجود ضایعات سفید مایل به کرم را می توان در زبان، داخل گونه ها و گاهی اوقات روی سقف دهان، لثه ها و لوزه ها مشاهده کرد.

ناهنجاری های پوستی مشاهده شده ماهیت کمی برجسته دارند و شباهت بصری به بافت و ظاهر پنیر دلمه ای دارند.

وجود اریتم، احساس گرما یا ناراحتی، یا حساسیت که ممکن است به اندازه کافی شدید باشد که مانع از بلعیدن یا عمل بلع شود.

اگر ضایعات تحت مالش یا خراشیدن قرار گیرند، ممکن است خونریزی جزئی رخ دهد.

احساس بافت فیبری در حفره دهان.

 

 1. لکه های سفید یا زرد در داخل گونه ها، زبان، لوزه ها، لثه ها یا لب ها
 2. خونریزی خفیف اگر لکه ها خراشیده شوند. درد یا سوزش در دهان؛ 
 3. احساس پنبه مانند در دهان ؛ 
 4. پوست خشک و ترک خورده در گوشه های دهان ؛ 
 5. مشکل در بلع؛ 
 6. طعم ناخوشایند در دهان ؛ 
 7. از دست دادن طعم؛
 8. استوماتیت ناشی از دندان مصنوعی با قرمزی، سوزش و ناراحتی در زیر پروتز مشخص می شود.
 9. برفک دهان حتی اگر غیرعادی است، گاهی اوقات می تواند به مری سرایت کند و در آنجا عوارضی ایجاد کند.
 10.  عفونت های مخمری می تواند در همه جای بدن شما رخ دهد زیرا همان قارچی که باعث برفک دهان می شود می تواند در جاهای دیگر نیز باعث عفونت قارچی شود

در مواردی با شدت بالا که اغلب با سرطان یا اختلال در عملکرد سیستم ایمنی ناشی از HIV/AIDS همراه است، ضایعات پتانسیل انتشار به سمت پایین در مری را دارند که یک مجرای طولانی و عضلانی است که از ناحیه خلفی حفره دهان به سمت مری گسترش می یابد. 

معده این وضعیت معمولاً به عنوان ازوفاژیت کاندیدا شناخته می شود. در صورت وقوع چنین اتفاقی، افراد ممکن است با چالش هایی در عمل بلع مواجه شوند، همراه با احساس درد یا درک غذا در داخل مری.

 

علائم برفک دهان در نوزادان و مادران شیرده

علاوه بر این، در کنار ضایعات سفید دهانی مشخص، نوزادان ممکن است مشکلاتی را در تغذیه نشان دهند یا علائمی از گیجی و تحریک پذیری را نشان دهند. مادران می توانند به طور بالقوه عفونت را از طریق عمل شیردهی به نوزاد خود منتقل کنند. انتقال عفونت می تواند به صورت متقابل بین غدد پستانی مادر و حفره دهان نوزاد اتفاق بیفتد.

 

زنان مبتلا به سینه های آلوده به کاندیدا ممکن است علائم و تظاهرات زیر را نشان دهند:

نوک سینه ها قرمزی غیر معمول، حساسیت شدید، ترک خوردگی یا خارش را نشان می دهند.

وجود یک بافت براق یا پوسته پوسته در ناحیه دایره ای رنگدانه ای اطراف نوک پستان که به آن هاله معروف است.

ناراحتی غیر معمول در طول شیردهی یا احساس دردناک در نوک پستان که در فواصل بین جلسات شیردهی ایجاد می شود.

فرد احساسات تند ناشی از درونی ترین نواحی قفسه سینه را تجربه می کند.

تعیین زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

در صورتی که فرد یا فرزندش با ضایعات سفید رنگ در داخل حفره دهان مراجعه کند، توصیه می شود به دنبال مشاوره پزشکی یا دندانپزشکی باشید.

برفک دهان یک اتفاق نسبتاً نادر در میان افرادی است که از سلامت خوبی برخوردار هستند و در گروه سنی کودک بزرگتر، نوجوان و بزرگسال قرار دارند. بنابراین، توصیه می‌شود در صورت بروز برفک با پزشک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا ارزیابی اضافی برای بررسی وجود یک بیماری زمینه‌ای یا عوامل ایجادکننده جایگزین ضروری است یا خیر.

 

برفک دهان نوزاد

برفک دهان نوزاد

برفک دهان یکی دیگر از بیماری هایی است که در بین نوزادان شایع است. هنگامی که نوزادان در مجرای زایمان مادرشان در معرض قارچ ایجاد کننده بیماری برفک دهان قرار می گیرند، در معرض خطر ابتلا به بیماری برفک دهان نوزادان قرار می گیرند.

نوزادان کمتر از شش ماه و بزرگسالان در سال های آخر زندگی شان بیشتر به برفک دهان مبتلا می شوند. با این حال، هر فردی در هر سنی مستعد ابتلا به این ویروس است. این سن نیست که باعث برفک دهان می شود، بلکه شرایط و شرایطی است که در سنین خاص معمول است.

احتمال ابتلا به برفک دهان در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند بیشتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می شوند. عامل بیماری برفک دهان نوزاد می تواند خود را در همه جای بدن، از جمله سینه ها و نوک سینه های مادر جایگزین کند و به دهان کودک منتقل کند.

اگر به کودک خود شیر می دهید و کاندیدا آلبیکنس روی نوک سینه های خود دارید، این احتمال وجود دارد که قارچ به کودک شما نیز منتقل شود. ممکن است در نتیجه این امر لزوماً دچار عفونت نشوند. از طرف دیگر، وجود مخمر بیشتر در دهان آنها، احتمال ابتلا به برفک دهان نوزاد را در نتیجه این امر افزایش می دهد.

هنگامی که به کودک خود شیر می دهید، احتمال کمی وجود دارد که بخشی از قارچی که در دهان او است به سینه ها و نوک سینه های شما منتقل شود. با وجود این، لزوماً به این معنی نیست که در نهایت دچار عفونت خواهید شد.

 

درمان برفک دهان 

برای درمان برفک دهان نوزاد یا بزرگسال حتما توصیه میشود که به پزشک مراجعه کرده و بعد از تشخیص درمان را شروع کنید. در ادامه این مقاله از سایت روز ایران به معرفی دارو هایی که برای درمان بیماری برفک دهان مورد استفاده هستند می پردازیم:

 • فلوکونازول (دیفلوکان) 
 • نیستاتین (اسپورانوکس)
 • آمفوتریسین B 

 

گزینه های درمانی برای برفک دهان چیست؟

معمولاً از داروهای ضد قارچ در درمان برفک دهان استفاده می شود.

داروهای ضد قارچ به عوامل دارویی اطلاق می شود که به طور خاص برای مبارزه با عفونت های قارچی طراحی شده اند.

برفک معمولاً توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از طریق تجویز داروهای ضد قارچی مانند نیستاتین درمان می شود. این داروها به شکل قرص، قرص، قرص یا مایعات قابل دسترسی هستند که به صورت خوراکی با چرخاندن در داخل حفره دهان قبل از مصرف تجویز می شوند. به طور معمول، دوره درمان با این داروها 10 تا 14 روز طول می کشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه های درمانی متناسب با سن بیمار و علت اصلی عفونت را ارائه می دهد.

افراد گروه های سنی مختلف، از جمله کودکان و بزرگسالان، که دارای سیستم ایمنی قوی هستند، معمولاً پاسخ های مطلوبی به مداخلات درمانی برای هدف قرار دادن عفونت های قارچی نشان می دهند. با این حال، افراد با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است علائم برفک شدیدتری را تجربه کنند که مدیریت آنها چالش برانگیز است.

 

طول درمان برفک دهان 

داروهای ضد قارچ این پتانسیل را دارند که به طور موثر برفک دهان را در یک بازه زمانی یک تا دو هفته ای برطرف کنند. ممکن است لازم باشد مدت زمان مصرف دارو را برای چند روز دیگر تمدید کنید تا وجود قارچ باقیمانده از بین برود.

برفک دهان نوزاد و برفک دهان بزرگسال اغلب ممکن است در عرض چند هفته پس از شروع درمان درمان شود. از طرفی ممکن است تحت شرایطی دوباره عود کند.

بزرگسالانی که موارد مکرر برفک دهان را دارند و دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد، توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا ببینند آیا آنها اختلالات پزشکی زمینه‌ای دارند که ممکن است به برفک دهان کمک کند یا خیر.

برفک دهان در نوزادان شایع است و ممکن است بیش از یک بار در سال اول زندگی خود به آن مبتلا شوند.

علاوه بر این، پزشک شما همچنین می‌تواند به شما پیشنهاد کند که درمان‌های خانگی خاصی را برای برفک دهان امتحان کنید.

 

نوزادان هنگام ابتلا به برفک دهان چه علائم و نشانه هایی از خود نشان می دهند؟

نوزادان و کودکان نوپا بیشتر در معرض ابتلا به برفک دهان هستند. کاندیدا آلبیکنس در حدود 65 درصد از نوزادانی که هنوز به اولین سالگرد تولد خود نرسیده اند یافت می شود. کپک در دهان آنها رشد می کند. این ویروس بین 5 تا 7 درصد از نوزادان زیر یک ماه را تحت تاثیر قرار می دهد.

نوزادان در معرض خطر ابتلا برفک دهان نوزادان از طریق والدین خود در زمان بارداری، زایمان یا شیردهی مادرشان هستند یا فقط از مخمرهایی که به طور طبیعی در محیط اطرافشان وجود دارد.

اگر نوزاد شما به برفک دهان نوزاد مبتلا باشد، ممکن است علائم و نشانه‌های مشابه با بیماری برفک دهان بزرگسالان را داشته باشد. همچنین این امکان وجود دارد که در تغذیه با مشکل مواجه شود.

با انجام تحقیقات بیشتر در مورد این موضوعات، در مورد برفک در نوزادان و همچنین برفک دهان در دوران شیردهی یا شیردهی بیشتر بدانید.

 

برفک دهان نوزاد از چیست؟

رشد بیش از حد کاندیدا آلبیکنس علت اصلی برفک دهان است و همچنین انواع دیگر عفونت های قارچی است. این یک جزء طبیعی از میکروبیوم های پنجاه درصد جمعیت منبع مورد اعتماد است.

این غیرمعمول نیست که افراد مقدار کمی از کاندیدا آلبیکنس در دهان خود زندگی کنند بدون اینکه مشکلی ایجاد کند. باکتری‌های مفیدی که در داخل بدن شما یافت می‌شوند می‌توانند به کنترل کاندیدا آلبیکنس در زمانی که سیستم ایمنی شما همانطور که باید عمل می‌کند کمک کند.

با این حال، اگر سیستم ایمنی بدن شما آسیب ببیند یا تعادل طبیعی میکروارگانیسم ها در بدن شما به هم بخورد، رشد قارچ ممکن است از کنترل خارج شود.

 

چه کسانی مستعد ابتلا به برفک هستند؟

برفک دهان چیست؟ علائم و درمان پزشکی و دارویی آن

اگرچه برفک می تواند افراد با هر زمینه ای را تحت تاثیر قرار دهد، اما برخی از جمعیت ها بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. این گروه ها عبارتند از:

نوزادانی که کمتر از یک ماه تا یک سال سن دارند.

افراد در گروه جمعیتی بزرگسالان که 65 سال یا بیشتر سن دارند.

افراد با سیستم ایمنی ضعیف مثل افراد مبتلا به HIV بیش از هر عفونت فرصت طلب دیگری در معرض برفک دهان هستند. همچنین ممکن است این بیماری همراه با سایر اختلالات یا داروهایی که سیستم ایمنی را مختل می کنند، مانند موارد زیر ایجاد شود:

 

درمان‌های سرطان، از جمله شیمی‌درمانی و پرتودرمانی برای سرطان‌ها مانند درمان لوسمی برای دیابت که تحت کنترل نیست.

سایر خطرات احتمالی شامل موارد زیر است:

یک کودک خردسال یا یک فرد مسن که از بیماری که باعث خشکی دهان می شود رنج می برد

سیگار کشیدن، پوشیدن دندان مصنوعی، استفاده از آنتی بیوتیک ها و استفاده از کورتیکواستروئیدها یا سایر داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند از عوامل خطر هستند.

مراقبت های بهداشتی مادر دارای کودک مبتلا به بیماری برفک دهانی

اگر نوزاد شما دچار برفک دهان شود یا اگر دچار عفونت مخمری سینه یا نوک پستان شده اید، پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است انجام یکی از موارد زیر را توصیه کنند:

شما باید از داروهای ضد قارچ برای درمان برفک دهان نوزاد خود استفاده کنید و همچنین باید لوسیون ضد قارچ را به سینه های خود بمالید. قبل از شروع شیردهی، باید مطمئن شوید که کرم به طور کامل از سینه شما پاک شده است.

شما باید هر شیئی را که کودکتان در دهان می گذارد، از جمله پستانک، حلقه دندان درآوردن، نوک بطری و اجزای پمپ سینه، استریل کنید.

در فاصله بین تغذیه، اطمینان حاصل کنید که نوک پستان شما تمیز و خشک است. اگر می‌خواهید از پدهای پرستاری استفاده کنید، باید از پدهایی که دارای پوشش پلاستیکی هستند دوری کنید، زیرا پتانسیل حفظ رطوبت و ایجاد محیطی را دارند که در آن قارچ ممکن است رشد کند.

 

تشخیص برفک دهان 

روش های تشخیص برفک چیست؟

شناسایی برفک توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولاً از طریق مشاهده بصری ضایعات سفید مشخصه موجود در مخاط دهان، زبان یا گونه های داخلی تسهیل می شود. با برداشتن ملایم ضایعات، یک ناحیه اریتماتوز و حساس ظاهر می شود که ممکن است خونریزی جزئی را نشان دهد. تایید برفک را می توان از طریق بررسی میکروسکوپی بافت به دست آمده از یک ضایعه به دست آورد.

در صورت پیشرفت برفک و درگیر شدن مری، متخصصان پزشکی ممکن است مداخلات زیر را در نظر بگیرند:

کشت گلو را با استفاده از سواب پنبه‌ای استریل برای جمع‌آوری نمونه از ناحیه خلفی گلو و سپس بررسی میکروسکوپی میکروارگانیسم‌های موجود انجام دهید.

یک معاینه آندوسکوپی مری، معده و روده کوچک انجام دهید، که در آن پوشش مخاطی این نواحی با استفاده از یک دوربین نورانی که به انتهای انتهایی یک لوله انعطاف‌پذیر چسبانده شده است، به صورت بصری بررسی می‌شود.

انجام تصویربرداری رادیوگرافی از مری.

مدیریت و درمان یک بیماری یا بیماری خاص یک جنبه حیاتی از مراقبت های بهداشتی است.

 

روش جلوگیری از ابتلا به بیماری برفک دهانی

علائم و درمان برفک دهان

با انجام موارد زیر می توانید شانس ابتلا به بیماری برفک دهان را کاهش دهید:

 1. تا حد امکان از استفاده از فنجان و ظروف دیگران خودداری کنید.
 2. غذاهای غنی از مواد مغذی مصرف کنید و به منظور بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن خود، سبک زندگی به طور کلی سالم داشته باشید.
 3. رعایت بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن حداقل دو بار در روز، نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز و مراجعه مداوم به دندانپزشک است.
 4. اگر متوجه شدید که دهان شما همیشه خشک است، یک قرار ملاقات با پزشک مراقبت های اولیه خود بگذارید و استراتژی درمانی را که آنها پیشنهاد می کنند، اجرا کنید.
 5. اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، باید هر شب قبل از خواب آن‌ها را بیرون بیاورید، هر روز آن‌ها را به خوبی تمیز کنید و بررسی کنید که به درستی متناسب هستند.
 6. پس از استفاده از کورتیکواستروئید استنشاقی ، باید دهان خود را با غرغره کردن آب یا مسواک زدن کاملا تمیز کنید.
 7. اگر دیابت دارید، باید برای تنظیم میزان قند خون خود اقدام کنید.
 8. اگر متوجه شدید که عفونت ناشی از مخمر در هر ناحیه دیگری از بدن شما به جز دهان وجود دارد، باید تحت درمان قرار بگیرید. در موارد خاص، عفونت ممکن است از یک محل در بدن شما به مکان دیگری در بدن شما منتقل شود.

 

آیا برفک یک بیماری مسری است؟

برفک دهان چیست؟ علائم و درمان پزشکی و دارویی آن

انتقال برفک در میان افراد مستعد، مانند افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا افرادی که داروهای خاصی برای آنها تجویز می شود، امکان پذیر است. انتقال برفک از طریق فعالیت هایی مانند بوسیدن یا تماس نزدیک در بین افراد دارای سیستم ایمنی قوی غیر معمول است. در اکثر موارد، برفک دهان مسری‌پذیری قابل‌توجهی نشان نمی‌دهد، به این معنی که به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود. با این حال، از طریق راه های جایگزین قابل انتقال است، که نشان می دهد می توان آن را از طریق راه های دیگر انتقال به دست آورد.

برای کاهش خطر ابتلا به برفک دهان از یک فرد آلوده، توصیه می شود از هرگونه تماس مستقیم با بزاق آنها خودداری کنید. شستن مکرر دست ها در مجاورت فرد مبتلا به برفک توصیه می شود.

 

عوارض احتمالی مرتبط با برفک دهان چیست؟

عوارض ناشی از برفک دهان به ندرت در افراد دارای سیستم ایمنی قوی مشاهده می شود. با این حال، در مورد یک فرد دچار نقص ایمنی، کاندیدا این پتانسیل را دارد که به جریان خون نفوذ کند و به اندام‌های مختلف از جمله چشم، مغز یا قلب انتشار یابد. این عفونت خاص ماهیت جدی دارد و می تواند منجر به شوک سپتیک شود، وضعیتی که خطر قابل توجهی برای زندگی فرد به همراه دارد.

خطرات بالقوه مرتبط با برفک دهان چیست؟

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، خطر ابتلا به مشکلات ناشی از برفک دهان افزایش می یابد.

در صورت عدم درمان مناسب، قارچی که باعث برفک دهان می‌شود، این پتانسیل را دارد که وارد گردش خون شده و به سایر نواحی بدن از جمله قلب، مغز، چشم‌ها و شاید حتی سایر اندام‌ها گسترش یابد. این وضعیت به عنوان کاندیدیازیس مهاجم یا کاندیدیازیس سیستمیک شناخته می شود.

کاندیدیازیس سیستمیک وضعیتی است که می تواند منجر به عوارضی در اندام های آن شود

تاثیر می گذارد. علاوه بر این، می تواند شرایطی به نام شوک سپتیک را ایجاد کند که یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی است.

 

پیشگیری از ابتلا به برفک دهان

چه راهکارهایی را می توان برای کاهش احتمال ابتلا به برفک دهان به کار گرفت؟

اقدامات متعددی وجود دارد که می توان برای کاهش احتمال ابتلا به برفک دهان انجام داد:

انجام اقدامات بهداشتی مناسب دهان و دندان بسیار مهم است. توصیه می‌شود در موارد بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز و نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز استفاده شود.

توصیه می شود از استفاده از انواع خاصی از دهان شویه ها یا اسپری ها خودداری کنید. برخی از محصولات پتانسیل ایجاد اختلال در تعادل میکروارگانیسم ها در حفره دهان را دارند. در مورد ایمنی گزینه های ذکر شده با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید.

توصیه می شود به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این امر در مواردی که فردی مبتلا به دیابت است یا از دندان مصنوعی استفاده می کند اهمیت ویژه ای دارد.

توصیه می شود مصرف غذاهایی که قند بالایی دارند و آنهایی که حاوی مخمر هستند محدود شود. برخی از اقلام غذایی مانند نان، آبجو و شراب، باعث افزایش تکثیر کاندیدا می شوند.

توصیه می شود از استعمال دخانیات و سایر اشکال مصرف تنباکو خودداری کنید. توصیه می شود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد راهکارهایی برای تسهیل ترک سیگار مشورت کنید.

 

چشم انداز یا پیش آگهی بیماری برفک دهان

به طور معمول، برفک دهان در یک بازه زمانی یک تا دو هفته ای با مداخله پزشکی مناسب برطرف می شود. با این حال، در صورت تداوم علائم یا بدتر شدن علائم، توصیه می‌شود به پزشک خود اطلاع دهید.

 

درمان خانگی برفک دهان بزرگسالان

به منظور درمان موثر برفک دهان، تجویز داروهای ضد قارچ ضروری است. با این حال، توصیه می شود برای کاهش علائمی که تجربه می کنید، از درمان خانگی برفک دهان و داروهای خانگی خاصی استفاده کنید.

برای درمان خانگی برفک دهان این توصیه ها را انجام دهید:

حفره دهان را با محلول نمک گرم بشویید.

به منظور حفظ تعادل بین باکتری‌های مفید و قارچ کاندیدا آلبیکنس در بدن انسان، توصیه می‌شود مکمل‌های پروبیوتیک را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

ماست غنی شده با باکتری های مفید مصرف کنید.

شستشوی دهان با استفاده از محلول پراکسید هیدروژن رقیق شده توصیه می شود.

سرکه رقیق شده با آب غرغره کنید.

مخلوطی را با ترکیب جوش شیرین با آب تهیه کنید و آن را به صورت موضعی روی نواحی آسیب دیده حفره دهان بمالید. پس از آن، دهان را به طور کامل با آب بشویید. علاوه بر این، می توان از محلول رقیق شده از نصف قاشق جوش شیرین در یک لیوان آب به عنوان دهان شویه استفاده کرد، اگرچه باید احتیاط کرد و از مصرف بیش از حد آن اجتناب کرد.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰