کد خبر: ۱۲۳ |
۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
| |

تست سلامت قلب با بالا رفتن از پله ها

طبق نتایج یک تحقیق جدید، بالارفتن از چهار ردیف پله در کمتر از یک دقیقه نشاندهنده سلامت قلب است.

تست سلامت قلب با بالا رفتن از پله ها

روز ایران: طبق نتایج یک تحقیق جدید، بالارفتن از چهار ردیف پله در کمتر از یک دقیقه نشاندهنده سلامت قلب است.

دکتر «خزوس پتیرو»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان کوریونا اسپانیا، در این باره می گوید: «تست پله راهی آسان برای برآورد سلامت قلب است. اگر برای بالا رفتن از چهار پله بیش از یک و نیم دقیقه زمان لازم دارید، بهتر است برای بررسی سلامت خود با پزشک مشورت کنید.»
این مطالعه شامل ۱۶۵ بیمار بود که به دلیل بیماری عروق کرونر تشخیص داده شده یا مشکوک به این بیماری، برای تست ورزش مراجعه کرده بودند. علائم این افراد شامل درد قفسه سینه یا تنگی نفس در هنگام ورزش بود.
شرکت کنندگان روی تردمیل راه می رفتند یا می دویدند، درحالیکه به تدریج شدت آن را افزایش می دادند و تا زمان خسته شدن، ادامه می دادند. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استراحت، از افراد خواسته شد بدون توقف و همچنین بدون دویدن، چهار ردیف پله (در مجموع ۶۰ پله) را طی کنند و زمان برای شأن ثبت شد.
محققان نتایج تست ورزش را با زمان بالارفتن از پله ها مقایسه کردند. آنها دریافتند بیمارانی که در مدت کمتر از ۴۰ تا ۴۵ ثانیه از پله ها بالا رفتند، عملکرد بهتری هم در تست ورزش و بر روی تردمیل داشتند.
در طول آزمایش تردمیل، محققان عملکرد قلب را هم در حین ورزش ارزیابی کردند. اگر قلب در هنگام ورزش به طور طبیعی کار کند، نشاندهنده احتمال پایین بیماری قلبی عروقی است.
سپس آنها این یافته ها را با نتایج بالا رفتن از پله مقایسه کردند. در حدود ۵۸ درصد از بیمارانی که در بیش از ۱.۵ دقیقه پله نوردی را به پایان رساندند، در معاینه تردمیل عملکرد قلب غیرطبیعی داشتند. در مقابل، فقط ۳۲ درصد از کسانی که در کمتر از یک دقیقه از پله ها بالا رفتند، در تست تردمیل عملکرد قلب غیرطبیعی داشتند.

مشرق

 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰