کد خبر: ۱۱۳ |
۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۵
| |

اولین «ماوس» جهان به حراج می‌رود

یکی از نوستالژیک‌ترین قطعات رایانه‌ای دنیا یعنی نخستین ماوس یا موشواره‌ای که برای یک رایانه ساخته شده بود، به حراج گذاشته می‌شود.

یکی از نوستالژیک‌ترین قطعات رایانه‌ای دنیا یعنی نخستین ماوس یا موشواره‌ای که برای یک رایانه ساخته شده بود، به حراج گذاشته می شود.

اولین «ماوس» جهان به حراج می‌رود

هفته آینده اولین ماوس رایانه‌ای جهان به حراج گذاشته می‌شود. این ماوس سه دکمه‌ای برای اولین بار در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۶۸ توسط "داگلاس انگلبارت" و در جلسات موسوم به "Mother of All Demos" رونمایی شد و اکنون این قطعه رایانه‌ای تاریخی و نمادین قرار است در تاریخ ۱۷ دسامبر از طریق حراج "RR" به فروش برسد.

حراج این موشواره منحصر به فرد از ساعت ۱۸:۰۰ به وقت منطقه زمانی شرقی شروع خواهد شد. اما با کمال تعجب، قیمت پیشنهادی اولیه برای این موشواره ۸۰۰ دلار تعیین شده است؛ رقمی که برای چنین قطعه‌ای که بخش قابل توجهی از تاریخ رایانه در جهان است خیلی کم است.

این سخت افزار رایانه‌ای مهیج و موثر، به لطف "انگلبارت" و همکارانش از جمله "ویلیام انگلیش"، مخترع مشترک آن که متاسفانه امسال درگذشت، پا به جهان گذاشت.

در زمان رونمایی از این موشواره، "انگلبارت" در مرکز تحقیقات افزودنی در موسسه تحقیقات "استنفورد" که اکنون به عنوان "SRI International" شناخته می‌شود، مشغول به کار بود.

"مادر همه دموها"(The Mother of All Demos) نامی است که به یک نمایش رایانه‌ای برجسته که در انجمن ماشین آلات رایانه‌ای/ انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک در کنفرانس مشترک رایانه‌ای انجمن کامپیوتر در سانفرانسیسکو برگزار می‌شود، اطلاق شده است.

در جلسه "مادر همه دموها" در سال ۱۹۶۸، "انگلبارت" و همکارانش نه تنها این موشواره موسوم به "X-Y" را به نمایش گذاشتند، بلکه انواع مختلفی از ویژگی‌های رایانه‌ای را نیز به نمایش گذاشتند. این موارد شامل کنفرانس ویدئویی، اشتراک صفحه، پردازش کلمه، هایپر مدیا، ایمیل و کنفرانس از راه دور بود؛ ویژگی‌هایی که امروزه آن را بدیهی می‌دانیم، اما در آن زمان بسیار برجسته و چشمگیر بودند.

اولین «ماوس» جهان به حراج می‌رود

موشواره سه دکمه ای "X-Y" به عنوان بخشی از یک پروژه با بودجه ناسا ساخته شده است که هدف آن بهبود عملکرد رابط رایانه ها بود تا کاربران را قادر سازد مسائل پیچیده را سریعتر و آسانتر حل کنند.

اختراع "انگلبارت" که به لطف همکاری "انگلیش" به واقعیت تبدیل شد، شامل یک جعبه چوبی کوچک بود که روی آن یک دکمه داشت و یک سیم آن را به ایستگاه کار متصل می کرد. زیر جعبه دو چرخ فلزی قرار داشت که در زاویه قائمه یکدیگر قرار گرفته بودند و یک محور X-Y را تشکیل می دادند.

"انگلبارت" این موشواره را به نمایندگی از SRI در سال ۱۹۶۷ ثبت اختراع کرد و سپس به جای فقط یک دکمه، با دو دکمه دیگر و یک پوشش بیرونی پلاستیکی بهبود یافت. بعدها شرکت "اپل" امتیاز "موشواره X-Y " را با مبلغ تقریبی ۴۰ هزار دلار از SRI خرید.

این موشواره اکنون دیگر کار نمی کند، زیرا سیم آن برای ایجاد یک صفحه نمایش رومیزی کوتاه شد. اما صرف نظر از عدم کارکرد آن، این موشواره یک قطعه فوق العاده نادر از تاریخ کامپیوتر در جهان است و ما هیجان زده هستیم که ببینیم هفته آینده در حراجی چه اتفاقی می افتد.

خبرگزاری ایسنا

 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰