کد خبر: ۲۸۱ |
۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲
| |

سن ازدواج چیست و بهترین سن برای ازدواج چه زمانی است

سن ازدواج چیست و بهترین سن برای ازدواج چه زمانی است
در این مقاله از سایت روز ایران به بررسی تعریف سن ازدواج و سن ازدواج در ایران و دیگر کشور ها پرداخته ایم. در ادمه در مورد عواملی که می توانند باعث افزایش سن ازدواج شوند گفته ایم.

 تعریف سن ازدواج

روز ایران: سن ازدواج به معنی حداقل سنی است که دخترها و پسرها می توانند ازدواج کنند. که می تواند به عنوان یک سن قانونی یا حداقل سن منوط به تایید والدین ، عوامل مذهبی یا عوامل دیگر اجتماعی در آن آن موثر باشد.

 سازمان ملل در سال ۱۹۶۲ در مورد رضایت به ازدواج، حداقل سن ازدواج  و ثبت ازدواج توافق کردن و بر اساس آن قرار شد که کشورهای عضو قانونی را برای تعیین حداقل سن ازدواج تعیین کنند تا قوانین و سنت های عرفی و مذهبی را نادیده بگیرند.

یونیسف، سازمان کودکان سازمان ملل متحد،  ازدواج افراد زیر ۱۸ سال را به عنوان ازدواج کودک تلقی می کند و آن را به عنوان نقض حقوق بشر می شمارد.  البته این قانون گذاری در همه کشورها وجود ندارد و هر کشوری بر اساس عقاید مذهبی، فرهنگ  و شرایط اجتماعی قوانین خاصی را برای ازدواج  وضع کرده است. 

تا همین اواخر، حداقل سن ازدواج برای زنان در بسیاری از حوزه‌های قضایی کمتر از مردان بود، با این فرض که زنان در سنین پایین‌تر از مردان بالغ می‌شوند. از نظر برخی این قانون تبعیض آمیز است، به طوری که در بسیاری از کشور‌ها سن ازدواج زنان به همان اندازه مردان افزایش یافته است.

سن ازدواج چیست و بهترین سن برای ازدواج چه زمانی است

سن قانونی ازدواج در ایران

با توجه به ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی ایران، سن قانونی ازدواج برای پسر‌ها ۱۵ و برای دختر‌ها ۱۳ سال تمام است.  

 ثبت ازدواج برای پسر‌ها قبل از ۱۵ سال تمام و دختر‌ها قبل از ۱۳ سال تمام  با اجازه، ولی و یا رعایت مصلحت به تشخیص دادگاه امکان پذیر است.

 

سن ازدواج در کشور های دیگر چند است ؟

طبق داده های ازدواج بین المللی که توسط سازمان ملل جمع آوری شده است ، اکنون یک فرد ایتالیایی به طور متوسط ​​تقریباً در 34 سالگی ازدواج می کند. در ایالات متحده ، این رقم کمی بیش از 28 است. 

داده های سازمان ملل نشان می دهد که سن ازدواج معمول در سراسر جهان بسیار متفاوت است. کوارتز سن ازدواج را برای کشورهایی با حداقل 5 میلیون نفر بررسی کرد و سازمان ملل متحد داده هایی را برای مردان و زنان در اختیار آنها قرار داد. بیشترین سن ازدواج در بلغارستان با 34 سال سن هستند ، در حالی که جوانترین آنها با 21 سال سن در نیجر هستند.

سن ازدواج چیست و بهترین سن برای ازدواج چه زمانی است

نحوه بدست آوردن میانگین سن ازدواج

میانگین سن ازدواج ​​در واقع به چه معناست؟ همانطور که انتظار دارید سن ازدواج یا میانگین کل افراد متأهل نیست ، بلکه بیشتر آن چیزی است که آماردانان آن را میانگین واحد می نامند. محاسبه ای مشابه آنچه برای امید به زندگی استفاده می شود . اساساً ، محققان احتمال ازدواج افراد زنده امروز را در هر سنی از 15 تا 54 سال بررسی می کنند. آنها سپس از این روش برای تخمین میانگین جمعیت در این لحظه استفاده می کنند.

 

از دلایل افزایش سن ازدواج

 افراد در کشورهای فقیرتر مانند مالاوی و لائوس زودتر از کشورهای ثروتمندتر مانند نروژ و سنگاپور ازدواج می کنند. با ثروتمند شدن یک کشور ، جمعیت تمایل دارد بعداً ازدواج کنند. می توان گفت یکی از دلایل افزایش سن ازدواج می توان عامل اقتصادی باشد. به عنوان مثال ، میانگین سن ازدواج در چین از 22 سالگی برای زنان و 24 سال برای مردان در سال 1990 به ترتیب به 25 و 27 سال در سال 2016 رسیده است. دوره ای که این کشور رشد سریع اقتصادی را تجربه کرده است.

نه تنها سن ازدواج با ثروت بیشتر بالاتر می رود ، بلکه اختلاف سنی زن و مرد نیز کاهش می یابد . تفاوت در میانگین سن ازدواج زنان و مردان در کشورهای ثروتمند مانند ژاپن ، استرالیا و ایالات متحده کمتر از 2 سال است ، اما در کامرون و مراکش فقیر بیش از 6 سال است.

گرچه اقتصاد تنها دلیل برای تمایل به ازدواج نیست ولی بسیار تاثیر گذار است. سرانه تولید ناخالص داخلی هلند و اتریش مشابه است ، اما افراد در هلند حدود 5 سال بعد ازدواج می کنند و میانگین سن ازدواج زنان و مردان یک سال نزدیکتر است. تحقیقات جمعیتی نشان می دهد که فراتر از درآمد ، سطح تحصیلات و سهم افرادی که در شهرها زندگی می کنند از عوامل مهم تعیین کننده سن ازدواج است.

سن ازدواج چیست و بهترین سن برای ازدواج چه زمانی است

بهترین سن برای ازدواج چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ازدواج زمانی است که در زندگی شغلی و شخصی خود احساس راحتی و اطمینان داشته باشید.

برخی از متخصصان به شما خواهند گفت که سن به عنوان یک عدد نسبت به سن تجربه کمتر اهمیت دارد. به گفته آوریل دیویس ، "لزوماً بهترین سن برای ازدواج وجود ندارد ، اما قطعاً بهترین زمان برای ازدواج وجود دارد. بهترین زمان برای ازدواج است که شما احساس راحتی و اعتماد به نفس در کار و زندگی شخصی داشته باشید.

 نگرش های مختلفی برای تعیین سن ازدواج وجود دارد. 

ویات فیشر ، روانشناس مجاز در مورد بهترین سن برای ازدواج می گوید ، ازدواج در اواخر 20 سالگی مزایای خود را دارد ، زیرا در آن سن شما فرصت داشتید تحصیلات خود را به پایان برسانید و حرفه خود را از زمین خارج کنید. به علاوه ، فیشر می گوید ، تا آن زمان ممکن است از صحنه بار وسبک زندگی خسته شده باشید و برای دیدار با "یکی" مشتاق باشید.

از نظر عصب شناسی ، کلسی تورگرسون ، یک مددکار اجتماعی بالینی دارای مجوز ، می گوید انتظار تا رشد کامل مغز (در سن 25 سالگی) مهم است. او می گوید: "من معتقدم که بهتر است صبر کنید تا به رشد عقلی برسید."  البته زمان رشد عقلی در افراد مختلف متفاوت است و هیچگاه نمی توان یک قانون کلی را برای تعیین سن ازدواج بر مبنای رشد عقلی تعیین کرد. همچنین مهم است که عوامل استرس زا را با شریک زندگی خود تجربه کنید و بر آنها غلبه کنید ، بنابراین اگر شما عزیز دبیرستانی هستید ، باید ببینید که چگونه شما دو دانشکده ، مسافت طولانی ، تحصیل در خارج از کشور یا دو شغل را اداره می کنید. شما می خواهید بدانید که برای ازدواج سالم و موفقیت آمیز ، راهکارهای مدیریت تعارض را در پیش دارید. "

اما اگر به دنبال یک عدد دقیق برای تعیین سن مناسب برای ازدواج  هستید ، وینا کالینز ، یک درمانگر ازدواج و خانواده که متخصص مشاوره قبل از ازدواج و رابطه است ، یک پاسخ دارد: "در تجربه بالینی من ، متوجه شدم که بهترین سن ازدواج برای زنان در ایالات متحده 28 سالگی است. "چگونه او این تعداد را بدست آورد؟" عروسانی که به زودی عروس می شوند در سن 28 سالگی از خودآگاهی و اعتماد به نفس در انتخاب همسر خود برخوردار هستند. افراد یک ساله وقت داشته اند تا با موفقیت در سطح شخصی و حرفه ای افراد خود را کشف کنند ، ویژگی هایی را که بیشتر در زندگی مشترک دوست دارند کشف کنند و از اشتباهاتی که در روابط قبلی مرتکب شده اند بیاموزند.

ولی همیشه این را به یاد داشته باشید که تمام این موارد نظرهای شخصی افراد متفاوتی است که دیدگاه و فرهنگهای مختلف و شرایط زندگی متفاوتی دارند و  و این عوامل  بر نگرش آنها برای تعیین سن ازدواج تاثیر می گذارد. 

   اگر فرهنگ و شرایط اجتماعی و حتی قوانین کشورهای مختلف  برای تعیین سن مجاز افراد برای ازدواج را کنار بگذاریم. سن ازدواج آن زمانی است که یک پسر توانایی برعهده گرفتن مسئولیت یک زندگی و اداره آن را در خود ببیند و یک دختر توانایی مدیریت یک زندگی را نیز داشته باشد.

در این بین متخصصان ، بر اساس تحقیقات خود نتایجی را بیان می کنند.  این نتایج  نمی‌تواند برای کل جامع صادق باشد.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰