کد خبر: ۲۵ |
۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
| |

ارتباط نقایص مادرزادی نوزاد و خطر بالای سرطان در بزرگسالی

به گزارش روز ایران به نقل از خبرگزاری مهر، محققان دریافتند که تداوم افزایش خطر ابتلا به سرطان در افرادی که با ناهنجاری‌های غیرکروموزومی و کروموزومی متولد شده‌اند، نشان می‌دهد نقص‌های مادرزادی ممکن است یک علت مشترک با برخی از انواع سرطان‌ها داشته باشد.

به طور کلی مشخص شده است که افراد مبتلا به نقایص مادرزادی در معرض خطر ابتلا به سرطان در دوران کودکی و نوجوانی هستند، اما مشخص نیست که این خطر در بزرگسالی نیز ادامه دارد، از این رو محققان در این زمینه به بررسی و تحقیق پرداختند.

۲۰ عامل خطرناک در زندگی روزمره که منجر به سرطان می‌شود

آنها گزارشات سلامت ۶۲,۲۹۵ فرد تا سن ۴۶ سال را در دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد که مبتلا به سرطان تشخیص داده شده بودند بررسی کردند و آنها را با ۷۲۴,۵۴۲ فرد سالم بدون ابتلا به سرطان مقایسه کردند.

داده ها نشان داد که ۳.۵ درصد از گروه مبتلا به سرطان (۲۱۶۰ نفر از ۶۲,۲۹۵ نفر) و ۲.۲ درصد از گروه کنترل (۱۵,۸۲۶ نفر از ۷۲۴,۵۴۲ مورد) دارای نقص مادرزادی عمده بوده و احتمال ابتلا به سرطان در افراد دارای نقص مادرزادی عمده ۱.۷۴ برابر بیشتر از افراد گروه کنترل بود.

احتمال سرطان در افراد دارای نقص مادرزادی در کودکان ۰-۱۴ ساله بیشتر بود (۲.۵۲ برابر بیشتر) و سپس کاهش می‌یافت، اما در بزرگسالان ۲۰ سال به بالا دارای نقایص مادرزادی در مقایسه با افراد فاقد آن، ۱.۲۲ برابر بیشتر بود.

نوع نقص مادرزادی هم تاثیر قابل توجهی بر خطر متعاقب آن و نوع سرطان داشت. به عنوان مثال، احتمال سرطان در افراد دارای اختلالات کروموزومی نظیر سندروم داون ۵.۵۳ برابر ببیشتر بود.

همچنین متداول‌ترین نوع سرطان در افراد دارای نقایص مادرزادی ناشی از ناهنجاری های کروموزومی، لوسمی یا سرطان خون بود.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰