کد خبر: ۲۲۵ |
۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
| |

تست روانشناسی برای پی بردن به نحوه کار کردن ذهن خود

با این تست شخصیت‌شناسی تشخیص دهید که نحوه کار کردن ذهن خود چگونه است و چگونه باید از فکرتان کار بکشید.

روز ایران:  احتمالاً متوجه شده‌اید که افراد اطراف شما به روش‌های مختلفی کار می‌کنند. بعضی اوقات، تقریباً شبیه این است که ما فقط جور دیگری سیم کشی شده‌ایم. چرا بعضی از ما از کثیف شدن دست خود لذت می‌بریم و بیشتر این کار را می‌کنیم، در حالی که دیگران دوست دارند در مکانی آرام و برای رویاپردازی تنها بمانند؟

ذهن انسان می‌تواند یک مقوله گیج‌کننده باشد و بسیاری از روانشناسان شخصیت با ارائه تئوری‌هایی ویژگی‌های شخصیتی مانند شاخص نوع مایرز-بریگز و پنجِ بزرگ را توضیح داده‌اند، اما آیا تست‌های شخصیتی جواب می‌دهند؟

این تست شخصیت سرگرم‌کننده را انجام دهید تا بفهمید از کدام سبک تفکر (یا فرآیند شناختی) بیشترین استفاده را در زندگی روزمره دارید، سپس ادامه مطلب را بخوانید تا درباره نتایج آزمون خود بیشتر بدانید.

این آزمون بر اساس مدل توابع شناختی توسط کارل یونگ ساخته شده و مربوط به آزمون Myers-Briggs یا MBTI است.

انواع شخصیت‌ها می‌توانند محدودکننده باشند و به شما این احساس را می‌دهند که شما را در یک جعبه قرار داده‌اند. البته، شخصیت در طول زندگی فرد و در موقعیت‌های مختلف تغییر می‌کند.

در اوایل قرن ۲۰، قبل از اینکه آزمون شخصیت مایرز-بریگز در دنیای منابع انسانی به معضلی بزرگ تبدیل شود، کارل یونگ روانشناس مدلی از نحوه کار مغز ما ارائه داد. موجودی شخصیت (Myers-Briggs (MBTI بر اساس نظریه اصلی یونگ ساخته شد و آن را به یک تئوری انواع شخصیت گسترش داد، اما نظریه اصلی به جای اینکه نوع شخصیت ما چه باشد، بر روی آنچه که انجام می‌دهیم و نحوه تفکر ما متمرکز شده است. این روش تفکر انعطاف‌پذیرتری در مورد شخصیت را فراهم می‌کند.

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

به گفته یونگ، هر یک از ما ۸ فرآیند شناختی - یا سبک تفکر - برای استفاده در دسترس داریم، اما یکی از آن‌ها نسبت به بقیه قوی‌تر است. مانند داشتن یک دست غالب، یک فرآیند بهترین و طبیعی‌ترین مورد استفاده را احساس می‌کند و بنابراین، ما بیشتر اوقات از آن استفاده می‌کنیم که به نوبه خود باعث تقویت آن می‌شود. همه افراد قادر به تفکر خلاق هستند، آن‌ها فقط از فرآیند‌های مختلفی برای رسیدن به آنجا استفاده می‌کنند.

دقت

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

افرادی که بیشتر از این سبک تفکر استفاده می‌کنند، بیشتر منطقی و تحلیلی هستند و ترجیح می‌دهند مفاهیم را برای خودشان استدلال کنند.

این اندیشمندان به جای مقایسه نتیجه‌گیری خود در برابر شواهد جهان خارج، تمایل به بررسی سازگاری درونی استدلال‌های خود دارند و با بررسی یک مسئله از جهات مختلف، تناقضات یا نقص منطقی را پیدا خواهند کرد.

این افراد معمولاً از جدا کردن وسایل و کنار هم قرار دادن آن‌ها برای دیدن نحوه کارشان لذت می‌برند و به خاطر خود به دنبال دانش جدید هستند و عیب‌یاب و مشکل‌سازان فوق‌العاده‌ای هم هستند.

اثربخشی

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

افرادی که بیشتر از این سبک تفکر استفاده می‌کنند، تمرکز خود را بر روی نتایج دارند. آن‌ها رهبران طبیعی، معمولاً برنامه ریزانی عالی هستند و استعداد خاصی در دیدن آنچه برای پیشرفتشان مفید است، دارند.

آن‌ها علاقه‌مند هستند جهان اطراف خود را بسنجند و ببینند که چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید. این افراد اغلب برای کارآمدترین راه برای دستیابی به خواسته‌های خود سیستمی ارائه می‌دهند و بیش از همه می‌خواهند بدانند چه چیزی مؤثر است و سپس، این کار را انجام می‌دهند و به سراغ چالش بعدی می‌روند.

اعتبار

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

افرادی که دارای این سبک تفکر هستند، تمایل دارند که چیز‌ها را در برابر قطب‌نمای داخلی خود، احساس قوی از ارزش‌ها و ترجیحات خودشان بسنجند. آن‌ها تمایل دارند از خود بپرسند که آیا این احساس درستی است؟ این چیزی است که من می‌خواهم؟

آن‌ها غالباً اعتقادات شدیدی دارند و خود را با معیار‌های اخلاقی بالایی مطابقت می‌دهند و از اطرافیان نیز انتظار دارند که چنین باشند. ممکن است در اولین ملاقات با آن‌ها گرم نگیرید، اما این افراد کاملاً حساس هستند و احساساتشان عمیق است. آن‌ها تمایل دارند که در سبک متمایز خودشان خلاق، رسا و اصیل باشند.

اکتشاف

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

این سبک تفکر در مورد کشف و آزمایش امکانات جدید است. افرادی که از آن استفاده می‌کنند غالباً با ایده‌های جدید سرشار هستند و فقط به خاطر خودشان سعی می‌کنند همه چیز را امتحان کنند.

آن‌ها به خوبی به کار‌های روزمره نمی‌پردازند، زیرا تمایل دارند که از تکرار انجام یک کار خسته شوند - برای آن‌ها، تازگی چاشنی اصلی زندگی است. این بدان معناست که آن‌ها تمایل دارند همه چیز را کنار بگذارند، در حالی که درخشش خود را از دست داده‌اند. آن‌ها تخیل واضحی دارند، به ندرت از وضع موجود راضی هستند و اغلب با رویکرد‌های خلاقی روبه‌رو می‌شوند.

حافظه

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

این سبک تفکر در مقایسه تجربیات و داده‌های گذشته با شرایط موجود است. افرادی که از آن استفاده می‌کنند تمایل دارند بسیاری از برداشت‌ها را از زندگی خود جمع‌آوری و ذخیره کنند و در جمع آوری اطلاعاتی که ممکن است روزی مفید باشند، بسیار عالی هستند.

این افراد که اغلب کاملاً عملی و سطح‌گرا هستند، ارتباط شدیدی با گذشته دارند، توجه دقیق به درسی که تاریخ می‌تواند به ما بیاموزد.

نکته منفی می‌تواند این باشد که گاهی در گذشته گیر می‌کنند. آن‌ها تمایل دارند که برای سنت ارزش قائل شوند و معنی آن را دوباره انجام دادن کار‌ها نمی‌دانند. آن‌ها غالباً کوشا و وفادار هستند و دوستانی عالی پیدا می‌کنند.

توازن

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

افرادی که طرفدار این سبک تفکر هستند با نیاز‌ها و عواطف دیگران سازگار هستند و هنگام تصمیم‌گیری آن‌ها را در نظر می‌گیرند. آن‌ها تمایل دارند بپرسند "این چگونه بر افراد اطراف من تأثیر می‌گذارد؟ "

آن‌ها به دنبال ارتباط نزدیک و هماهنگی با افراد زندگی خود هستند و اغلب در گفتن حرف‌های خوب برای اینکه کسی احساس راحتی کند بسیار عالی هستند. مردم دوست دارند این گونه افراد را در اطراف خود داشته باشند و گرما و سخاوتشان را به خود جلب می‌کنند، اما همه آن‌ها خرس عروسکی نیستند - فقط صبر کنید تا کسی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها عبور کند.

چشم‌انداز‌ها

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

افرادی که در این سبک تفکر غالب هستند، از آنجا که قادر به تشخیص الگو‌های زیر سطح اشیا هستند، بصیرت نشان می‌دهند. آن‌ها اغلب با دل و جرأت تلاش می‌کنند تا احساسات شدید خود را توضیح دهند، جهشی درک می‌کنند و از ریشه‌یابی اینکه "چرا" اتفاقی می‌افتد، لذت می‌برند. این امر منجر به پیش‌بینی‌ها و نتیجه‌گیری‌های شگفت‌آور، اما غالباً دقیق می‌شود. آن‌ها تمایل دارند که به آینده فکر کنند، غالباً برنامه‌های بلند مدت می‌ریزند و به تصویر کلی نگاه می‌کنند.

احساس

تست روانشناسی: ذهن شما چگونه کار می‌کند؟

این سبک تفکر به طور کامل، درگیر شدن در میانه عمل و تجربه مستقیم زندگی است. افرادی که بیشتر از این نوع سبک فکری استفاده می‌کنند، عملی هستند و می‌توانند مهم‌ترین فرد مهمانی باشند.

آن‌ها تمایل دارند که درک کنند کار‌ها را چگونه سریع و آسان انجام دهند. به این دلیل که آن‌ها در دنیای اطراف خود بسیار حضور دارند، متوجه تغییرات جزئی در محیط خود می‌شوند و به خوبی با شرایط مختلف سازگار می‌شوند.

آن‌ها متفکرانی عینی هستند و ترجیح می‌دهند بر اطلاعات موجود تمرکز کنند تا مفاهیم انتزاعی. آن‌ها غالباً از خطرپذیری لذت می‌برند و از چالش‌ها پرهیز نمی‌کنند و آزادی خود را ارزشمند می‌دانند.

باشگاه خبرنگاران جوان

 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰