کد خبر: ۱۵۹۸ |
۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۱
| |

واشنگتن منتظر آزمایش هسته‌ای کره شمالی است

در یک گزارش اطلاعاتی آمریکا اعلام شد کره شمالی همزمان با توسعه قابلیت‌های موشکی احتمالا یک آزمایش هسته‌ای انجام دهد.

واشنگتن منتظر آزمایش هسته‌ای کره شمالی است

روز ایرانبه نقل از یونهاپ، در ارزیابی "تهدید سالانه ۲۰۲۳ "همچنین آمده است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ممکن است هیچ قصدی برای کنار گذاشتن سلاح‌های هسته‌ای خود نداشته باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: «کیم تقریباً به طور قطع سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های هسته‌ای را ضامن نهایی حکومت خود می‌داند و قصد ندارد این برنامه‌ها را کنار بگذارد، زیرا معتقد است که با گذشت زمان به عنوان یک قدرت هسته‌ای مقبولیت بین‌المللی به دست خواهد آورد».

براساس این گزارش، کره شمالی از برنامه موشکی هسته‌ای خود برای ایجاد تسلط راهبردی بر کره جنوبی و نیروهای آمریکایی در منطقه با تعقیب موشک‌هایی که احتمالاً با هدف شکست دفاع موشکی در شبه‌جزیره و منطقه و تهدیدهایی برای پاسخ نظامی به هر چیزی که تصور می‌شود حملات علیه حاکمیت آن باشد، استفاده می‌کند.

کره شمالی ۹ آزمایش موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) را در کمتر از ۱۲ ماه انجام داد که آخرین آزمایش آن در ماه فوریه انجام شد. این کشور همچنین تنها در سال ۲۰۲۲ ، ۶۹ موشک بالستیک شلیک کرد که رکورد سالانه جدیدی را در پرتاب موشک‌های بالستیک در یک سال ثبت کرد. رکورد قبلی آن ۲۵ بود.

در این گزارش اشاره شده است که از سپتامبر ۲۰۲۲، کره شمالی برای مقابله با تمرینات نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی "احتمالاً تلاش برای وادار کردن واشنگتن و سئول به تغییر رفتار خود" زمان پرتاب موشک و نمایش های نظامی خود را تعیین کرده است.

در این گزارش آمده است: «پیونگ یانگ احتمالاً خواهان کاهش سرعت و مقیاس تمرینات با هدف نهایی تضعیف قدرت ائتلاف است. کیم احتمالاً به دستور آزمایش موشکی برای تأیید اهداف فنی، تقویت بازدارندگی و عادی سازی آزمایش موشکی پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.»

این گزارش همچنین بر احتمال آزمایش هسته‌ای تاکید می‌کند و می‌گوید رهبر کره شمالی «به شدت متعهد به گسترش زرادخانه تسلیحات هسته‌ای این کشور و حفظ سلاح‌های هسته‌ای به عنوان عنصر اصلی ساختار امنیت ملی خود» است.

در این گزارش تصریح شده است: «کره شمالی احتمالاً در حال آماده شدن برای آزمایش یک دستگاه هسته‌ای برای پیشبرد اهداف مدرنیزاسیون نظامی اعلام شده خود برای تسهیل «عملیات هسته‌ای تاکتیکی» است.

سئول و واشنگتن پیشتر اعلام کردند که کره شمالی ممکن است در هر زمانی آزمایش هسته‌ای انجام دهد و به نظر می رسد که این کشور تمام آمادگی ها را برای آزمایش هسته‌ای تکمیل کرده است. کره شمالی ششمین و آخرین آزمایش هسته‌ای خود را در سپتامبر ۲۰۱۷ انجام داد.

گزارش سالانه اطلاعاتی همچنین هشدار داد که کره شمالی به فعالیت‌های غیرقانونی سایبری برای تامین مالی برنامه‌های توسعه غیرقانونی هسته‌ای و موشکی خود ادامه خواهد داد.

در این گزارش آمده است: «برنامه سایبری کره شمالی با انجام سرقت‌های ارزهای دیجیتال، تنوع بخشیدن به عملیات سایبری با انگیزه مالی و ادامه استفاده از تکنیک‌های پیشرفته مهندسی اجتماعی، به انطباق با روندهای جهانی در جرایم سایبری ادامه خواهد یافت.

شورای امنیت ملی کاخ سفید پیشتر گفته بود که کره شمالی تا ۳۰ درصد از بودجه برنامه‌های تسلیحاتی خود را از طریق سرقت ارزهای دیجیتال و سایر فعالیت‌های غیرقانونی مانند پولشویی تضمین می‌کند.

ایسنا

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰