کد خبر: ۱۴۸۴ |
۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۵
| |

ادعای اسکای‌نیوز درباره ارسال تسلیحات از ایران به روسیه

اسکای نیوز به نقل از منابعی مدعی شد که ایران کشتی‌های حامل مهمات و تسلیحاتی برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال کرده است.

ادعای اسکای‌نیوز درباره ارسال تسلیحات از ایران به روسیه

روز ایران: اسکای نیوز در خبر خود به نقل از یک منبع امنیتی ادعا کرد که ایران به طور مخفیانه حجم عظیمی از مهمات، راکت‌ها و خمپاره‌اندازها را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین ارسال کرده و قصد ارسال بیشتر این تجهیزات را دارد.

این منبع مدعی شده که دو کشتی حامل پرچم روسیه در ماه ژانویه از بندری در ایران به مقصد روسیه حرکت کرده‌ و حامل چیزی در حدود صد میلیون گلوله و سیصدهزار خمپاره بوده‌اند.

به ادعای اسکای نیوز، احتمال می‌رود که مهمات موشک‌انداز، خمپاره و مسلسل نیز در میان بارها بوده‌ است.

این منبع همینطور ادعا کرده که روسیه پول این مهمات را به طور نقدی پرداخت کرده است.

یک متخصص در ادامه با اشاره به بالا بودن ارقام اعلام شده هشدار داد که نمی‌توان به طور دقیق میزان کمک‌های نظامی ارائه شده به روسیه را بررسی کرد.

منبع ادعاهای اسکای نیوز در ادامه با اشاره به همکاری‌های نظامی نزدیک ایران و روسیه مدعی شد: روسیه از ایران به عنوان یک پایگاه پشت جبهه استفاده می‌کند.

این منبع امنیتی همچنین مدعی شده که نام دو کشتی حامل مهمات ایران «Begey» و «Musa Jalil» بوده‌ است.

صاحب این کشتی‌ها تا بدین لحظه به درخواست اسکای نیوز برای اظهارنظر پاسخی نداده است.

این منبع همچنین تصریح کرد که یک کشتی در تاریخ ۱۰ ژانویه و دیگری در تاریخ ۱۲ ژانویه راهی روسیه شده است.

به گزارش ایسنا، ادعای اسکای نیوز مبنی بر حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین در حالی تکرار می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یکی از نشست‌های خبری اخیرش در این باره گفت: ایران همواره تلاش کرده که از مناسبات و توانمندی‌های خود برای کمک به دو کشور برای رسیدن به راهکار سیاسی جهت حل بحران استفاده کند و در این زمینه آمادگی خود را اعلام کرده و تلاش می‌کند مطرح کردن این ادعاها علیه ایران و استمرار آنها با انگیزه‌ها و اهداف سیاسی صورت می‌گیرد و از سوی کشورهایی انجام می‌شود که خود اقدام به ارسال سلاح به یک طرف این جنگ و بحران می‌کند. ما طرح این ادعاها را با انگیزه‌های سیاسی و با هدف سرپوش گذاشتن بر اقدامات این کشورها می‌دانیم.

علاوه بر این، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماسی تلفنی با همتای اوکراینی‌اش درباره ادعاهای مطرح شده راجع به استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و … است.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: ما با روسیه روابطی خوب داریم و از گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

امیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و مبتنی بر استاندارد واحد و مخالفت با جنگ است.

او تاکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی بین دو کشور، بدون نیاز به هرگونه واسطه، آمادگی داریم.

امیرعبداللهیان با «بی‌اساس» خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش‌های مکرر تهران برای کمک به برقراری آتش‌بس، اظهار کرد: ما آماده کمک به برقراری آتش‌بس هستیم.

به دنبال اعلام آمادگی ایران برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی دو کشور جهت بررسی این ادعا، شبکه یورونیوز در اوایل آذرماه گزارش داد که اولِگ نیکولِنکو سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین، به خبرنگار سی‌ان‌ان گفته است که «تاکنون یک جلسه کارشناسی برگزار شده است. البته من نمی‌توانم جزئیات آن را بازگو کنم، اما همین قدر به شما بگویم که طرف اوکراینی به اقدامات سخت‌گیرانه خود به منظور جلوگیری استفاده روسیه از سلاح‌های ایرانی در جنگ علیه اوکراین ادامه خواهد داد.»

نیکولنکو همچنین گفت که «اوکراین به ایران اطلاع داده است که عواقب همدستی در تجاوز روسیه با منافعی که احتمالا (ایران) از همکاری با روسیه به دست خواهد آورد «غیرقابل قیاس خواهد بود.»

پیش‌ از آن، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در این باره گفته بود که «به دنبال ادعای استفاده از پهپادهای ایران در درگیری های اوکراین، ایران درخواست نشست کارشناسی مشترک با مقامات اوکراین را مطرح کرده است. تاکنون گام‌های مهمی در این گفت‌وگوی بین کارشناسان نظامی ایرانی و اوکراینی برداشته شده است و تا زمان رفع تمام سوءتفاهم‌ها ادامه خواهد داشت.»

ایسنا

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰