کد خبر: ۱۳۵۰ |
۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۹
| |

سهم ۲۰ میلیونی کاشت نهال در گیلان

سرپرست منابع طبیعی گیلان سهم گیلان در کاشت نهال در کشور را ۲۰ میلیون نهالی دانست و گفت: کاشت یک‌میلیارد نهال در کشور منجر به تولید ۱۷۰ میلیون تن اکسیژن در کشور در مدت زمان چهار سال می‌شود و سهم گیلان ۱۰ میلیون نهال است.

سهم ۲۰ میلیونی کاشت نهال در گیلان

روز ایران: سرخوش کرم زاده عصر امروز در نشست ستاد بزرگداشت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با بیان اینکه غفلت از محیط زیست و منابع طبیعی برای جامعه بسیار خسارت‌بار است، اظهار کرد: همگان آب و غذا را نخستین نیاز جامعه بشر می‌دانند زیرا بدون آب تا سه روز و بدون غذا تا سه هفته می‌توان زنده ماند، اما بدون اکسیژن فقط تا سه دقیقه زنده خواهند بود. 

وی با اشاره به نقش جنگل و مراتع در تولید اکسیژن در کشور گفت: جنگل‌ها و مراتع را تولیدکننده اکسیژن هستند لذا انسان همانطور که به آب و نان و مسکن و شغل و تفریح و غیره نیاز دارد به اکسیژن نیاز دارد. 

سرپرست منابع طبیعی گیلان با اشاره به بحرانی بودن میزان اکسیژن موجود در جهان بیان کرد: اکسیژن موجود روزانه توسط انواع کارخانجات و ماشین آلات به دی اکسید و مونو اکسید کربن تبدیل می‌شود و آلایندگی ایجاد می‌کند. 

کرم‌زاده سهم گیلان در کاشت نهال در کشور را ۲۰ میلیون نهالی دانست و افزود: کاشت یک‌میلیارد نهال در کشور منجر به تولید ۱۷۰ میلیون تن اکسیژن در کشور در مدت زمان چهار سال می‌شود و سهم گیلان ۱۰ میلیون نهال است. 

وی با بیان ایتکه چهار نیلبدن اصله نهتا در نهالستان پیلمبرا تصریح کرد: بر اساس آمار این نهالستان در گذشته کمتر از یک میلیون اصله نهال تولید می‌کرد، اما هم اکنون موفق به تولید چهار میلیون اصله نهال شدیم که برای سال آینده برداشت می‌شود. 

سرپرست منابع طبیعی گیلان از فعالیت ۹ نهالستان در گیلان خبر داد و گفت: ظرفیت این ۹ نهالستان تولید ۶ میلیون اصله نهال در سال است که با همکاری بخش خصوصی، اقدام به تولید ۱۱ میلیون اصله نهال تا سال آینده می‌کنیم. 

فارس

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰