کد خبر: ۱۳۳۰ |
۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴
| |

کپسول ویبرانت و کمک به درمان یبوست

کپسول ویبرانت و کمک به درمان یبوست
کپسول ویبرانت، قرصی که گفته می شود برای کمک به افرادی که به یبوست مبتلا هستند ساخته شده است. دارو جدیدی که تاییده FDA را دریافت کرده است. کپسول ویبرانت که به آن قرص لرزان هم گفته می شود در واقع یک کپسول ارتعاشی یا لرزان است که با تحریک روده بزرگ و کاهش یبوست مزمن به مصرف کنندگان آن کمک می کند

درمان یبوست با قرص لرزان

روز ایران: ویبرانت گاسترو ، یک شرکت فناوری پزشکی مستقر در نیوتن، ماساچوست، با یک کپسول ارتعاشی یا لرزان را برای تحریک روده بزرگ و کاهش یبوست مزمن ایدیوپاتیک (CIC) به بازار آمده است.

این محصول که کپسول ویبرانت نام داشت، در آگوست 2022 از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأییدیه بازاریابی دریافت کرد ، اما پزشکان تازه شروع به تجویز آن کرده‌اند. 

دکتر پراتیما دیبا، می‌گوید که ابزارهایی مانند کپسول ویبرانت بخشی از طیف وسیعی از گزینه‌های درمانی برای مبتلایان به این نوع یبوست هستند. 

به طور معمول، به بیماران توصیه می شود که تغییراتی در سبک زندگی خود مانند افزایش فیبر غذایی، هیدراتاسیون و فعالیت بدنی انجام دهند. اگر بیماران به اصلاحات شیوه زندگی پاسخ ندهند، به آنها توصیه می‌شود که داروهای بدون نسخه را آزمایش کنند و اگر نسبت به آن مقاوم باشند، به بیماران داروهای تجویزی پیشنهاد می‌شود.»

دیبا می گوید که این گزینه های بدون نسخه اغلب مواردی مانند مکمل های فیبر هستند. 

نحوه درمان یبوست توسط کپسول ویبرانت 

کپسول ویبرانت و کمک به درمان یبوست

به گفته این شرکت، کپسول ویبرانت به این دلیل کار می کند که "از ارتعاشات ملایم برای تحریک مکانیکی روده بزرگ استفاده می کند." آنها این فناوری با علامت تجاری را "روش فعال سازی همزمان" می نامند. این محصول قبل از تایید FDA چندین آزمایش بالینی را پشت سر گذاشت. لازم به ذکر است که آن کارآزمایی‌های بالینی نسبتاً کوچک بودند و مرحله سوم کارآزمایی شامل 349 شرکت‌کننده بود و تمرکز آن بر مقایسه آن با جایگزین‌های دارویی نبود.

یکی از نکات کلیدی فروش این محصول این است که به دلیل کمبود مواد دارویی، پتانسیل کاهش عوارض جانبی را دارد.

یلنا ویلر ، متخصص تغذیه و مدیر تغذیه بالینی در مرکز پزشکی گلندیل ادونتیست در گلندیل، کالیفرنیا، می‌گوید آنچه که علاقه او را به این محصول برانگیخت، امکان سودمندی آن برای بیمارانی بود که ممکن است مشکل داشته باشند. فرض کنید، آنها انسداد دارند، یا به دلیل دیابت دچار گاستروپارزی شده‌اند، یا فقط جراحی کرده‌اند و ایلئوس دارند که روده به درستی کار نمی‌کند و روده‌شان به خوبی کار نمی‌کند و ... می توانند از این دارو استفاده کنند. «داشتن چیزی که با بسیاری از داروهایی که قبلاً مصرف می‌کردند تداخل ندارد. من آن را بسیار جذاب یافتم.»

کپسول ویبرانت و کمک به درمان یبوست

محققانی که روی این کارآزمایی‌ها کار می‌کردند، عواملی مانند کیفیت زندگی، قوام مدفوع، نفخ، و امتیاز زور زدن را اندازه‌گیری کردند تا اثرات کپسول‌ها را تا هشت هفته تعیین کنند. بزرگترین نکته این بود که تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان در مطالعه افزایشی در حرکات روده خود به خود داشتند.

طبق یک مقاله در سال 2021 که در Clinical and Experimental Gastroenterology منتشر شده است ، بین 10 تا 17 درصد از جمعیت جهان تحت تأثیر CIC قرار دارند. آن تحقیق به مجموعه گسترده ای از درمان ها اشاره کرد که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله ملین ها، منیزیم، و آبیاری از طریق مقعد.

خطر مصرف خودسرانه دارو کپسول ویبرانت

کپسول ویبرانت و کمک به درمان یبوست

دیبا می گوید که بیماران قبل از استفاده از محصولی مانند کپسول ویبرانت باید با پزشک مشورت کنند و نباید بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده کرد.

بیمار باید درمان هایی که را که قبلاً برای یبوست انجام داده است، سابقه جراحی روده خود و هر گونه شرایط احتمالی روده را با پزشک خود در میان بگذراد.

دیبا می افزاید که بیماران باید در هنگام مصرف این قرص به مسائل بهداشتی توجه داشته باشند.

اگرچه این سناریوی خاص در مطالعات موجود گزارش نشده است، یک نگرانی بالقوه این است که استفاده از کپسول ویبرانت می تواند منجر به احتباس قرص شود، که به طور خاص برای بیماران با سابقه جراحی شکم، انسداد روده و/یا شرایط التهابی روده مشکل ساز است. "

درمان خودبه خودی یبوست با آب و غذا

کپسول ویبرانت و کمک به درمان یبوست

ویلر می‌گوید که از نظر تغذیه و سبک زندگی، افزایش مقدار فیبر و آب می‌تواند به تبدیل روده‌های شما به چیزی که او آن را «لغزش و سر خوردن» می‌نامد کمک کند. او طیف گسترده ای از گزینه های غذایی را برای کمک به کاهش خطر یبوست پیشنهاد می کند.

ویلر گفت: اینها شامل "سبزیجات برگ سبز، غلات سبوس دار، که خوب است، بنابراین برنج قهوه ای به جای برنج سفید، نان غلات کامل به جای نان سفید." علاوه بر این، «خوردن پوست سیب زمینی، حبوبات نیز منابع خوبی از فیبر هستند. خوردن میوه به جای آب میوه، میوه های خشک نیز منبع خوبی از فیبر است.

ویلر می‌گوید که یک سوال او این است که آیا می‌توان از متخصصان تغذیه در بیمارستان‌ها حمایت بیشتری کرد و چه نقشی ممکن است در استفاده از کپسول ویبرانت ایفا کند. برای او، خطر یبوست به سه حوزه کاهش می یابد: غذای مناسب، مصرف آب کافی، فالعیت روزانه کافی

"اگر یکی از این موارد در سبک زندگی شما حذف شود، پس در معرض خطر بیشتری برای یبوست هستید."
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰