کد خبر: ۱۳۰۹ |
۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۸
| |

تحلیل بنیادی استقلال / تاوان خصوصی سازی عجولانه

با وجود انتقادهای فراوارن در زمان پذیره نویسی استقلال و پرسپولیس این دو باشگاه زیان‌ده وارد بورس شدند؛ اما صورت‌‌های مالی دو باشگاه حاکی از زیان‌سازیست. حال تنها یک پرسش مطرح می‌شود که مسئول زیان و پوچ شدن سرمایه سهامداران دو باشگاه کیست؟

روز ایران: با انتشار صورت‌ مالی 6 ماهه استقلال در سامانه کدال، این پرسش مطرح می‌شود که استقلال که باشگاهی کاملا زیان‌ده محسوب می‌شود و روز به روز به زیان این شرکت اضافه می‌شود، آیا صلاحیت ورود به بورس را داشته است؟ یا صرفا هدف از ورود استقلال به بورس جذب سرمایه برای جبران بدهی‌ها و یا تفکیک مالکیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برای اخذ مجوز حرفه‌ای AFC بود.

بررسی گزارش عملکرد 6 ماهه منتهی به پایان دی‌ماه 1401 نشان می‌دهد، علاوه بر اینکه استقلال سعی در بهبود عملکرد خود و افزایش سودسازی نداشته بلکه درآمد این باشگاه در این دوره کاهش داشته و متحمل زیان‌ سنگینی شده است.

استقلال در یک سال اخیر چه کرد؟

بررسی صورت‌های سالانه استقلال حاکی از آن است که شرکت در سال مالی منتهی به پایان تیر 1401 با وجود افزایش 57 درصدی درآمد عملیاتی به دلیل جهش بزرگ در بهای تمام شده عملیات در این سال متحمل زیان ناخالص 64 میلیارد تومانی شده است.

به این ترتیب درآمد عملیاتی شرکت از 126 میلیارد تومان در سال مالی 1400 به 199 میلیارد تومان در امسال رسید.

 

همچنین بهای تمام شده عملیات شرکت در سال 1401 حدود دو برابر شده و از 132 میلیارد تومان در پارسال به 263 میلیارد تومان رسیده است.

این افزایش سنگین بهای تمام شده عملیات در این سال موجب زیان‌سازی 64 میلیارد تومانی استقلال در 1401 شده است.

گفتنی است شرکت در سال گذشته تنها پنج میلیارد و 400 میلیون تومان زیان ناخالص ساخته بود. ذکر این نکته ضروریست که استقلال با این جهش هزار و 83 درصدی در زیان ناخالص خود، آیا توان جبران این زیان را دارد یا باز هم مدیران وقت استقلال سعی در کمک گرفتن از دولت برای خروج از این بحران مالی دارند؟

همچنین زیان خالص شرکت نیز در سال مالی 1401 با جهش 542 درصدی مواجه شد و عدد 78 میلیارد تومان را ثبت کرد.

 

موضوع دیگری که مطرح می‌شود این است که در زمان پذیره نویسی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، انتقادهای فراوانی به نحوه ارزش‌گذاری و همچنین زیان‌سازی این دو شرکت وارد بود.

با این حال این دو باشگاه زیان‌ده وارد بورس شدند و تنها یک پرسش مطرح می‌شود که مسئول زیان و پوچ شدن سرمایه سهامداران دو باشگاه کیست؟

صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به پایان دی‌ماه استقلال نیز نشان می‌دهد که درآمد عملیاتی شرکت نه تنها زیاد نشده بلکه با کاهش 90 درصدی از 110 میلیارد تومان در دوره مشابه سال 1400 به 10 میلیارد تومان در این دوره رسیده است.

بهای تمام شده عملیات شرکت نیز 211 درصد رشد داشته و عدد 321 میلیارد تومان را ثبت کرده است.

تمامی موارد ذکر شده سبب زیان‌سازی سنگین 310 میلیارد تومانی شرکت شده که حکایت از راه سخت استقلال در سال مالی 1402  برای جبران زیان دارد.

همچنین زیان خالص شرکت در این دوره 6 ماهه 339 میلیارد تومان ثبت شده است. گفتنی است استقلال در دوره قبلی نه تنها زیان نساخت بلکه سود خالصی معادل چهار میلیارد و 479 میلیون تومان شناسایی کرده است.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰