کد خبر: ۱۲۳۰ |
۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱
| |

زلنسکی اقدام احتمالی چین را آغازگر جنگ جهانی سوم دانست

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در گفتگو با روزنامه دی ولت آلمان که روز دوشنبه منتشر شد، با هشدار به پکن علیه حمایت از روسیه در جنگ اوکراین گفت که در این صورت، جنگ جهانی سوم آغاز خواهد شد.

زلنسکی اقدام احتمالی چین را آغازگر جنگ جهانی سوم دانست

روز ایران: زلنسکی افزود: برای کی یف، حمایت نکردن چین از فدراسیون روسیه در این جنگ مهم است، در واقع من مایل هستم که پکن از ما پشتیبانی کند، هر چند تصور نمی کنم که امکان پذیر باشد.

پکن در پی هشدار وزیر امور خارجه آمریکا به همتای چینی خود در باره ارسال جنگ افزار به روسیه برای کمک در جنگ اوکراین، اعلام کرد که ایالات متحده حق طرح درخواست ندارد.

زلنسکی گفت: به نظر من، امکان ارزیابی عملگرایانه پکن از رخدادهای اوکراین وجود دارد، زیرا در صورت هم پیمانی پکن با روسیه، جنگ جهانی دیگری رخ خواهد داد و براین باور هستم که پکن از این واقعیت، آگاه است.

رئیس جمهوری اوکراین در باره مولداوی به دی ولت گفت که کی یف، اطلاعاتی در باره توطئه روسیه برای کودتا در مولداوی در اختیار مایا ساندو رئیس جمهوری این کشور همسایه اوکراین، قرار داده است. با اینکه او درخواست کمک نکرده، اما از من برای این اطلاعات تشکر کرد و از شرایط ما کاملا آگاهی دارد. اوکراین همیشه برای کمک به مولداوی آماده است.

در آستانه نخستین سالروز شروع جنگ اوکراین(۵ اسفند)، وزارت امور خارجه چین به تازگی اعلام کرده است این کشور به زودی از سندی جامع با محوریت حل سیاسی بحران اوکراین با تاکید بر احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی طرفهای درگیر در این جنگ رونمایی خواهد کرد.

هدف اصلی سفر امروز وانگ یی دیپلمات ارشد و رئیس دفتر امور سیاست خارجی حزب کمونیست چین به روسیه و دیدار احتمالی وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کشور میزبان نیز رایزنی با مقامات روسیه با محوریت کمک به حل سیاسی بحران اوکراین اعلام شده است.

خبر آنلاین

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰