کد خبر: ۱۱۹۰ |
۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
| |

جدید ترین روش کنترل ترس از آمپول

جدید ترین روش کنترل ترس از آمپول
ترس از آمپول اغلب میان کودکان شایع است. تحقیقات اخیر نشان داده است که می توان با استفاده از هدست های واقعیت مجازی، می تواند به عنوان یک عامل حواس پرت عمل کرده و بدین وسیله می توان ترس از آمپول را کنترل کرد. در این تحقیقات که در مورد بررسی تاثیر هدست های مجازی برای کنترل ترس از آمپول انجام شد، به نتیجه رسید که افرادی که از این هدست ها استفاده کرده بودند سطح اضطراب و ترس از آمپول  و درد به میزان قابل توجهی کاهش یافت. از این روش می توان به صورت گسترده تر به عنوان مثال برای کمک به آرامش والدین عصبی استفاده نمود.

ترس از آمپول 

روز ایران: ترس از آمپول می تواند در هر سنی و در هر جنسیتی وجود داشته باشد، اگرچه ترس از آمپول بین کودکان شایع است اما ترسیدن از تزریقات می تواند بین بزرگسالان هم وجود داشته باشد.

ابزارهای حواس‌ پرت کن، مانند اسباب‌بازی‌ها، می‌توانند به کاهش احساس اضطراب و ترس از آمپول زدن یا درد در نوزادانی که تحت تزریقات قرار می‌گیرند، کمک کنند. 

و اکنون، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) ممکن است کمک موثرتری برای حواس پرتی هنگام تزریقات باشند که منجر به نتایج مثبت بیشتری می‌شود.

بررسی مطالعه کنترل ترس از آمپول

جدید ترین روش کنترل ترس از آمپول

این مطالعه به رهبری دانشگاه چینی هنگ کنگ و در شبکه JAMA منتشر شده است ، این مطالعه بر اساس کاوش های قبلی در مورد مزایای حواس پرتی در طول رگ گیری (روشی معمول مبتنی بر سوزن) است.

چو لی وونگ ، دانشیار دانشکده پرستاری Nethersole در دانشگاه چینی هنگ کنگ و یکی از نویسندگان این مطالعه، توضیح داد: «بررسی های قبلی در مورد کنترل ترس از آمپول فقط حواس‌پرتی با کارتون‌ها یا بازی‌ها بود .

در مجموع 149 کودک 4 تا 12 ساله که تحت عمل رگ‌گیری قرار می‌گرفتند، در این تحقیق شرکت کردند و به دو گروه کنترل و مداخله تقسیم شدند.

گروه کنترل در طول تزریقات مراقبت های استاندارد را دریافت کردند که شامل کلمات آرامش بخش و توضیح توسط یک متخصص پزشکی در مورد انچه در حال رخ دادن بود را شامل می شد. 

در همین حال، افرادی که در گروه تحقیق بودند، مراقبت‌های استاندارد دریافت کردند، اما یک هدست واقعیت مجازی نیز برای پوشیدن در طول تزریقات در اختیارشان قرار گرفت. 

برای کودکان 4 تا 7 ساله، دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) شامل تماشای یک شخصیت کارتونی بود که تحت عمل رگ‌گیری قرار می‌گرفت و توضیح می‌داد که چرا این روش ضروری بود. برای کودکان 8 تا 12 ساله، شخصیت این فرآیند را با جزئیات بیشتری توضیح داد - و آنها همچنین یک بازی تعاملی را انجام دادند که در آن نقش "دکتر" را بر عهده گرفتند. 

وانگ خاطرنشان کرد: دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) ما اطلاعات حواس‌پرتی و رویه‌ای را یکپارچه می‌کند». "ما فکر می کنیم مهم است که آماده شویم و به بیماران اطلاع دهیم که چه اتفاقی می افتد و چه چیزی باید انتظار داشته باشد، زیرا به کاهش اضطراب و ترس آنها از آمپول در مورد این روش نیز کمک می کند."

علاوه بر این، وونگ گفت: «ما متوجه شدیم که کودکان در درک محتوا مشکلی ندارند. درک این روش دشوار نبود و ما نیز به زبان ساده و متناسب با سن به آنها گفتیم.

یافته های مطالعه ترس از آمپول

کنترل ترس از آمپول

کودکان احساس اضطراب و ترس از آمپول خود را با استفاده از مقیاس بصری گزارش کردند، در حالی که محققان از مقیاس درد چهره‌ها برای سنجش میزان درد خود استفاده کردند. 

در مقایسه با گروه کنترل، آنهایی که در گروه دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) بودند، مقدار قابل توجهی کمتری از درد و کاهش شدید اضطراب و ترس از تزریق آمپول را گزارش کردند. 

میانگین زمان عمل رگ‌گیری در گروه واقعیت مجازی بسیار سریع‌تر از 4:30 دقیقه در مقایسه با گروه کنترل کمی بیش از 6:30 دقیقه بود.

علاوه بر این، محققان ضربان قلب و سطح کورتیزول کودکان را برای به دست آوردن بینش های بیشتر در مورد واکنش های فیزیولوژیکی آنها نسبت به اضطراب و درد زیر نظر گرفتند. 

با این حال، در حالی که گروه دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) افزایش کمتری در ضربان قلب و کاهش بیشتر کورتیزول (هورمون استرس) نشان داد، مقادیر از نظر آماری معنی‌دار نبود.

جالب توجه است، محققان خاطرنشان کردند که ارائه یک عنصر گیم پلی اضافی مثل دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) در گروه 8 تا 12 ساله، سطح استرس را بیشتر کاهش نداد.

وانگ گفت: «نتایج ما نشان داد که عنصر اضافی گیم‌پلی هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌کند – علی‌رغم اینکه مطالعات دیگر نشان داده‌اند بازی‌های تعاملی تأثیر بیشتری نسبت به مشاهده غیرفعال محتوای دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) دارند.»

وونگ به اشتراک گذاشت: «این ممکن است به این دلیل باشد که کودکان 8 تا 12 ساله به اندازه کودکان کوچکتر سطح اضطراب بالایی نداشتند، بنابراین تاثیرات آن کمتر مشخص بود. "این جنبه ممکن است نیاز به تحقیقات بیشتری داشته باشد."

چگونه ترس از آمپول و درد به هم مرتبط هستند

ترس از آمپول

با توجه به اینکه یکی شناختی و دیگری فیزیکی است، می توان به راحتی ترس از آمپول و درد را نهادهای جداگانه ای در نظر گرفت.

دکتر کریستوفر آ. کرنی ، استاد برجسته و رئیس روانشناسی دانشگاه نوادا، لاس وگاس، توضیح داد که ترس از آمپول و درد بسیار به هم مرتبط هستند .

او گفت: «درد و اضطراب مجموعه‌های پاسخ کلیدی را شامل می‌شود که شامل اجزای فیزیولوژیکی، شناختی و رفتاری است. اجزای فیزیولوژیکی مشترک می تواند شامل تهویه هوا، تپش قلب، و بی قراری باشد. 

در همین حال، کرنی ادامه داد: «مولفه‌های شناختی مشترک می‌تواند شامل ترس از پیامدهای منفی و نگرانی در مورد آسیب فیزیکی یا عاطفی باشد. و مولفه های رفتاری مشترک می تواند شامل کناره گیری و اطمینان جویی مداوم باشد.

تاثیر ترس از آمپول بر شدت درد و بالعکس؟

جدید ترین روش کنترل ترس از آمپول

دکتر زیشان خان، روانپزشک با سلامت ذهن ، اظهار داشت: "برای درک این، بسیار مهم است که تلاش کنیم بدنمان درد را درک کند."

او توضیح داد: «درد پس از فعال شدن پایانه‌های عصبی توسط نوعی محرک، مانند تزریق یک سوزن به پوست، احساس می‌شود». این پایانه‌های عصبی باعث تحریک تکانه‌هایی می‌شوند که از طریق نخاع به سطوح بالاتر مغز ما می‌روند.» 

خان ادامه داد: بسته به بخشی از مغز که فعال می‌شود، بدن پاسخ‌های متفاوتی خواهد داشت - مانند پاسخ‌های استرس در هنگام تحریک هیپوتالاموس. 

او گفت، وقتی واکنش‌های استرس شروع می‌شود، این منجر به هجوم کورتیزول و آدرنالین به خون ما می‌شود. این انتشار منجر به ایجاد یک پاسخ التهابی می شود که بدن ما آن را به عنوان درد تجربه می کند.

علاوه بر این، خان به اشتراک گذاشت: «اضطراب ناشی ترس از آمپول می‌تواند مستقیماً بر اعصاب بدن تأثیر بگذارد و عملکرد آنها را مختل کند. این باعث تحریک بیش از حد آنها می شود و در نتیجه احساس درد را اغراق می کند.

او گفت: «پیش‌بینی فرد از تجربه بالقوه درد می‌تواند باعث ایجاد احساس ترس از آمپول در فرد شود». 

هر چه فرد احساس اضطراب و ترس از آمپول  بیشتری داشته باشد، به دلیل عواملی که قبلا ذکر شد، احتمال بدتر شدن درد بیشتر خواهد شد. این به راحتی می تواند به یک چرخه معیوب تبدیل شود.»

نقش حواس پرتی

جدید ترین روش کنترل ترس از آمپول

همانطور که این مطالعه - و دیگران - نشان داده است، حواس پرتی می تواند در کاهش سطح ترس از آمپول کودکان بسیار مهم باشد. چند عامل کلیدی پشت اثربخشی آن وجود دارد.

دکتر کارلا مولینرو، مدیر پزشکی مراقبت های بهداشتی نیوپورت در یوتا، گفت: «حواس پرتی شامل مشارکت فعال بیمار در کاری است که نیاز به عملکرد شناختی یا رفتاری دارد .

او گفت: «وقتی ذهن روی یک حواس‌پرتی متمرکز می‌شود، به افراد اجازه می‌دهد تا افکار و احساسات مربوط به آن حواس‌پرتی را توسعه دهند - مانند رنگ، شکل و احساس اسباب‌بازی.

به گفته مولینرو، در نتیجه تمرکز مغز بر روی چیزهای دیگر، احتمال کمتری برای ثبت درد وجود دارد. 

جنبه های بیولوژیکی نیز ممکن است در بازی وجود داشته باشد. 

کرنی خاطرنشان کرد که "حواس پرتی ممکن است به کاهش فعالیت در مناطق خاصی از مغز مرتبط با پردازش درد کمک کند."

مولینرو افزود: «وقتی حواس‌تان پرت می‌شود، بدن آرام‌تر است و هورمون‌های استرس که می‌توانند حساسیت به درد را افزایش دهند، ترشح نمی‌کند.

تفاوت ترس از آمپول بین کودکان و بزرگسالان

در حالی که بزرگسالان استرس و اضطراب را در مورد اقدامات پزشکی تجربه می کنند، اما کودکان اغلب می توانند آن را شدیدتر احساس کنند. 

مولین رو توضیح داد: "کودکان تفکر انتزاعی ندارند و در عوض می توانند افکار غیرمنطقی بیشتری داشته باشند." 

او ادامه داد: «آنها ممکن است سناریوهایی را تصور کنند که اگر یک سوزن در آن گذاشته شود بازویشان ممکن است بیفتد یا تبدیل به یک زامبی شوند. "تفکر جادویی آنها می تواند افکار و سناریوهای نگران کننده بی پایان را در هنگام ترس ایجاد کند."

علاوه بر این، کرنی گفت: «کودکان خردسال به دلیل مکانیسم‌های مقابله شناختی کمتر توسعه‌یافته‌شان، تمایل بیشتری به تمرکز روی جنبه فیزیکی درد دارند.»

او خاطرنشان کرد: «آنها همچنین کمتر قادر به درک دلیل ایجاد درد به بدن هستند. در مقابل، "بزرگسالان ممکن است درک کنند که درد کوتاه مدت منجر به سود طولانی مدت خواهد شد." 

خان اظهار داشت که یکی دیگر از تفاوت های قابل توجه حول کاهش توانایی کودکان در تشخیص و بیان احساسات می چرخد.

او می‌گوید: «کودکان اغلب برای ابراز احساساتشان مشکل‌تر می‌شوند، در حالی که بسیاری از بزرگسالان می‌توانند راحت‌تر به زبان بیان کنند که ترس از آمپول دارند». از آنجایی که مغز آنها بهتر توسعه یافته است، بسیاری از بزرگسالان نیز بهتر می توانند تشخیص دهند که چه زمانی به یک عامل استرس زا واکنش غیر منطقی نشان می دهند.  

روش آرام کردن کودکی که از آمپول می ترسد

جدید ترین روش کنترل ترس از آمپول

دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) هنوز به طور گسترده در روش های پزشکی مبتنی بر سوزن به عنوان یک ابزار حواس پرتی برای کنترل ترس از آمپول مورد استفاده قرار نگرفته است. بنابراین والدین در این بین چه کاری میتوانند انجام دهند تا کودک مضطرب را آرام کند؟

به گفته کرنی، خان و مولینرو، برخی از بهترین رویکردها عبارتند از:

  • بگذارید بدانند که تنها نیستند
  • آنها را درگیر گفتگو کنید
  • برای راحتی آنها یک اسباب بازی پر شده در اختیار آنها قرار دهید
  • به آنها یک اسباب بازی تعاملی بدهید تا با آن بازی کنند
  • پخش ویدیو در iPad 
  • به موسیقی آرامش بخش گوش دهید
  • تکنیک های تنفس آهسته را با هم تمرین کنید
  • به آرامی توضیح دهید چه خبر است
  • در حین و بعد از عمل از آنها تمجید کنید

نتیجه تحقیقات کنترل ترس از آمپول

تحقیقات جدید نشان داده است که دستگاه‌های واقعیت مجازی ممکن است به کاهش احساس اضطراب در بین کودکانی که در حال آمپول زدن هستند کمک کند. 

و اضطراب کمتر می تواند منجر به کاهش درد شود.

مولینرو می‌گوید: ترس از آمپول می‌تواند افراد را نسبت به درد بیش از حد حساس کند، که باعث می‌شود بیشتر روی درد تمرکز کنند.»

علاوه بر سودمندی کودکان، وونگ خاطرنشان می‌کند که دستگاه‌های واقعیت مجازی ممکن است ابزار مفیدی برای والدین باشد - و این منطقه‌ای است که او و تیمش اکنون در حال بررسی هستند. 

وونگ گفت: "ما دریافتیم که والدین نیز در مورد این روش بسیار مضطرب هستند و اضطراب آنها می تواند تاثیرات منفی بر فرزندان آنها بگذارد."

بنابراین، ما در حال توسعه یک مداخله واقعیت مجازی هستیم که می‌تواند هم درگیر و هم حواس والدین و کودکان را در طول روش‌های تهاجمی پرت کند.»  

 Healthline 

 

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰