کد خبر: ۱۱۸۸ |
۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۵
| |

عملیات اجرایی تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه پایان یافت

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: عملیات اجرایی تونل ۳۶ کیلومتری انتقال آب به دریاچه ارومیه از سد کانیسیب با تلاش همه جانبه به سرعت خاتمه یافته و مشکل مرمت بخشی از آن نیز رفع شده است. 

عملیات اجرایی تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه پایان یافت

روز ایران: محمدصادق معتمدیان روز جمعه ۲۸ بهمن ماه در حاشیه بازدید از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در جمع خبرنگارانافزود: برای اجرای این تونل بیش از سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که هزار میلیارد تومان آن در دولت سیزدهم و با نگاه ویژهرئیس جمهور برای این طرح انجام شده است.

وی اضافه کرد: این عملیات اجرایی فاخر و عظیم با تلاش وزارت نیرو به اتمام رسیده و شاهد اتمام فاز یک انتقال آب مازاد از سد کانیسیب به دریاچه ارومیه هستیم.

وی اظهار کرد: در فاز اول سالانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچع ارومیه منتقل می شود.

دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ادامه داد: مجموع ای انتقالی از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه ۶۰۰ میلیون مترمکعب است که درپایان فازهای بعدی به این عدد خواهیم رسید.

معتمدیان با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور به اجرای این طرح گفت: پس از سفر آیت الله رییسی به استان،اعتبارات لازم برای اجرای طرح به صورت کامل تخصیص یافت.

وی افزود: در روزهای آتی و تا پایان سال شاهد افتتاح رسمی این طرح با حضور مقامات ارشد ملی خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، عملیات اجرایی تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه سال ۱۳۹۴ آغاز شده و در این مدت ۳۶ کیلومتر تونل حفاری شدهاست.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم روند احداث تونل سرعت گرفت و با وجود بروز مشکل در بخشی از تونل، در سریع ترین زمان ممکن رونداحداث تونل به اتمام رسید.

پس از ورود آب از سد کانی سیب به تونل ۳۶ کیلومتری، به کانال ۱۱ کیلومتری وارد شده و پس از آن، از طریق گدارچای به پهنه دریاچهارومیه می رسد.

ایسنا

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰