کد خبر: ۱۱۴۲ |
۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۳
| |

خبر خوشِ هور/ افزایش آب در تالاب هورالعظیم

در پی بارش‌های اخیر آب در تالاب هورالعظیم به عنوان بزرگ تالاب در جنوب غربی کشور افزایش پیدا کرده است.

خبر خوشِ هور/ افزایش آب در تالاب هورالعظیم

روز ایران: هورالعظیم کلان‌تالاب ایران است. تالابی با ژرفای پنج متر و مساحتی بالغ بر ۱۲۰ هزار هکتار که ماوای ۳۸۹ گونه پرنده از سرزمین‌های سیبری اروپای شرقی و آفریقاست.

هورالعظیم رنج‌های بیشماری دیده است‌. رنج‌هایی که این تالابِ مرزی را تا مرز تشنگی و کم‌آبی و نفس‌های آخر کشاند.

روزگارِ خشکسالی سبب شد که حیات آبزیان، گیاهان و جانورانِ ساکن در دلِ هورالعظیم به خطر ببیفتد و این تالاب بی‌رمق‌ حتی توان سیراب کردن گاومیش‌های بی‌آزار خویش را هم نداشته باشد. 

دوران خشکسالی چنان فشاری بر پیکر هورالعظیم وارد آورد که آن را بارها در چنگال آتش‌ انداخت. آتشی که دود ناشی از آن هوا را در شهرهای استان خوزستان آلوده و ناسالم کرد.

بررسی تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که دو بخش از تالاب‌ هورالعظیم در قسمت عراقی در تیرماه امسال آتش‌سوزی ایجاد شد.

هم‌چنین در مرداد ماه نیز و با توجه به این‌که ۹۰ درصد بخش عراقی تالاب بر اثر بی‌آبی کاملاً خشک شده بود، ۲۰ هزار هکتار از وسعت این تالاب باز هم دچار آتش‌سوزی شد که داستان افتادن آتش به جان هورالعظیم در تابستان سال گذشته بارها و بارها تکرار شد.

شعله‌های آتش اما در پی شروع فصل تَرسالی از پهنه‌ی تالاب هورالعظیم رخت بر بست تا نزول رحمت الهی باری دیگر زندگی را برای ساکنانِ این تالاب زیبا شیرین کند. امروز و در پی بارش‌های اخیر آب در تالاب هورالعظیم به عنوان تالاب بزرگ جنوب غربی کشور افزایش پیدا کرده است. 

فارس

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰