کد خبر: ۱۱۳۳ |
۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
| |

اقدامات بانک مرکزی برای بازار ارز/ قیمت دلار نزولی می شود؟

کارشناس امور بانکی گفت: تلاش‌های زیادی در سطح منطقه جهت وارد کردن منابع ارزی به چرخه کشور صورت گرفته است که این مساله نیز با تقویت عرضه می‌تواند بازار را به سمت تعادل پیش ببرد.

اقدامات بانک مرکزی برای بازار ارز/ قیمت دلار نزولی می شود؟

روز ایران: اصغر بالسینی در خصوص اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز گفت: بانک مرکزی در این حوزه اقدامات زیادی داشته که می‌توان نام برد، اما به سه گزینه مهم آن این گونه می‌شود اشاره کرد یکی از مشکلات جدی که در سال‌های اخیر در حوزه ارز دیده شده موضوع قیمت سازی‌های غیر واقعی و کاذب در این بازار است که این اتفاق به سبب وجود برخی از خلاءها رخ داده است.

بالسینی در ادامه افزود: قیمت‌های آزاد ارز مبتنی بر تحویل اسکناس آنی و لحظه‌ای، غیر واقعی قیمت گذاری می‌شود در چنین شرایطی یکی از اقدامات کلیدی که بانک مرکزی در دوره ریاست آقای فرزین انجام داده به رسمیت شناختن این بازار بود یعنی بانک مرکزی پذیرفته که در چنین بازاری قیمت گذاری انجام می‌شود بنابر این وظیفه و هدف خود را مداخله در این بازار قرار داده تا بتواند از طریق مداخله در همین بازار جزئی و غیر رسمی نرخ‌های کاذب را از بین ببرد.

او می‌گوید: اکنون سامانه بازار متشکل معاملات ارز ایران را بانک مرکزی مدیریت می‌کند که در این سامانه افراد به عنوان یک مشتری ارز می‌توانند زمانی که می‌خواهند ارزی را از صرافی خریداری کنند به صورت بر خط و لحظه‌ای قیمت آن را مشاهده کنند؛ یعنی همان طور که در بازار غیر رسمی دلال‌ها قیمت‌ها را از طریق کانال‌های تلگرامی اطلاع رسانی می‌کنند به موازات آن بانک مرکزی از طریق بازار متشکل معاملات ارز قیمت‌های تابلوی صرافی‌ها را به شکل لحظه‌ای نمایش می‌دهد.

کارشناس امور بانکی ادامه داد: این حرکت اطلاع رسانی لحظه‌ای نرخ ارز خود یک نوع مداخله در بازار غیر رسمی ارز است برای این که نشان داده می‌شود که این قیمت نرخ واقعی ارز است نه آن عددی که در کانال‌های تلگرامی یا بازارهای هدفمند اعلام می‌شود.

به گفته بالسینی، طبیعی است که بالاخره با هدف کسب سود، بسیاری از دلال‌ها از طریق قیمت گذاری‌های کاذب و معاملات فردایی اعلام نرخ ارز را انجام داده و از این طریق سودهای قابل توجهی را نصیب خود کنند.

او افزود: موضوع مهم‌تر این است که در چنین قیمت گذاری‌هایی بخش مهمی از بازار ارز تحت ثاثیر قرار می‌گیرد چرا که مصرف کننده در گام نخست نرخ ارز وارداتی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی برای آن مهم نبوده بلکه برای مصرف کننده قیمتی که ارز را از صرافی خریداری می‌کند مهم است، بر همین اساس قیمت گذاری دلال‌ها به شکل کلیدی اثر روانی بر بازار ارز می‌گذارد که با دسترسی و اعلام بر خط و لحظه‌ای نرخ ارز از طریق سامانه بانک مرکزی، این بانک می‌تواند نقش مؤثری در کنترل نرخ ارز داشته باشد.

او در خصوص دیگر اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز گفت: در دوره جدید ریاست بانک مرکزی تلاش‌های زیادی در سطح منطقه جهت وارد کردن منابع ارزی به چرخه کشور صورت گرفته است که این مساله نیز با تقویت عرضه می‌تواند بازار را به سمت تعادل پیش ببرد.

بالسینی افزود، نکته دیگر کنترل انتظار تورمی است که عاملی برای افزایش نرخ ارز بوده که بانک مرکزی در حال مدیریت این بحث هم است وبرای آن برنامه دارد و در نهایت به نظر می‌رسد بانک مرکزی با کنترل انتظارات تورمی می‌تواند به چرخه‌های شوم ارز در اقتصاد پایان دهد.

صدا و سیما

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار:۰
|
در انتظار بررسی:۰
|
انتشار یافته:۰